Felietony

HBO nadal nie rozumie Internetu. Albo nie chce zrozumieć

Konrad Kozłowski
HBO nadal nie rozumie Internetu. Albo nie chce zrozumieć
17

"Nie ma róży bez kolców" - to przysłowie najlepiej oddaje ofertę HBO. Pomimo faktu uruchomienia nowej usługi VOD pod nazwą HBO Now, HBO nie zamierza jednak przestać traktować swojego asortymentu w wyjątkowy sposób. Dopiero w kilka dni po ogłoszeniu planów startu HBO Now okazało się, że nie zamówimy...

"Nie ma róży bez kolców" - to przysłowie najlepiej oddaje ofertę HBO. Pomimo faktu uruchomienia nowej usługi VOD pod nazwą HBO Now, HBO nie zamierza jednak przestać traktować swojego asortymentu w wyjątkowy sposób. Dopiero w kilka dni po ogłoszeniu planów startu HBO Now okazało się, że nie zamówimy usługi bezpośrednio u HBO.

Załóżmy, że HBO Now wkrótce trafia do Polski. W tym świecie iluzji każdy chętny skierowałby się na stronę HBO Polska i rozpoczął poszukiwania podstrony poświęconej HBO Now i przycisku "Zasubskrybuj" lub bardzo mu podobnego. Jak wielkie byłoby zdziwienie takiej osoby, gdyby zamiast przycisku, na stronie widniała informacja o możliwości wykupienia dostępu do usługi u jednego z pośredników. To jest właśnie...

...stare-nowe HBO

Powróćmy do rzeczywistości. HBO Now wystartuje w kwietniu, jeszcze przed premierą kolejengo sezonu hitowego (nie dla wszystkich) serialu Gra o Tron. Jako pierwsi z ofert skorzystać będą mogli posiadacze urządzeń Apple - iPhone'ów, iPadów i Apple TV, z poziomu których dostępne będzie zasubskrybowanie HBO Now. Na horyzoncie pojawiają się już jednak kolejni partnerzy HB - drugim, po Apple, na liście jest amerykański operator Cablevision. Tym, co powinno martwić każdego zainteresowanego HBO Now jest to, że nie określone zostały jeszcze warunki, na jakich oferowane będzie HBO Now i kiedy do tego dojdzie. To stawia pod znakiem zapytania ofertę na wyłączność od Apple, które tak naprawdę może stać się pierwszym (i jedynym?) pośrednikiem niebędącym dostawcą telewizji.

W takich okolicznościach HBO Now, pomimo wielkich aspiracji i rozgłosu jakiego się doczekało, może stać się takim samym "zakładnikiem" oferty operatorów jak HBO Go, które nieprzerwanie związane jest z posiadaniem pakietu kanałów HBO. HBO Now może być oferowane samodzielnie, ale równie prawdopdobne jest, że pośrednicy zdecydują się na dodanie HBO Now do oferty Internetu lub innych. Specjalne traktowanie może czekać także klientów operatora, który dzięki HBO Now będzie próbował namówić ich do podpisania umowy na przeróżne usługi. Wtedy, HBO Now nie będzie żadną rewolucją. Wtedy, HBO będzie jeszcze bardziej mydliło klientom oczy, niż robiło to do tej pory.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu