Huawei

Huawei zapowiada HarmonyOS na przyszły rok i prezentuje EMUI 11

Piotr Kurek
Huawei zapowiada HarmonyOS na przyszły rok i prezentuje EMUI 11
58

Huawei zapowiada HarmonyOS 2.0 i przygotowuje się do udostępnienia nowego systemu na pierwszych smartfonach. Zanim jednak do tego dojdzie, użytkownicy będą musieli zadowolić się EMUI 11 dla Androida 10.

Huawei obiecało nam niemałą rewolucję — nowy, uniwersalny, system operacyjny, który napędzać będzie nie tylko smartfony, ale także inne „smart” urządzenia z ich portfolio, z których korzystamy każdego dnia. Alternatywa dla Google i Apple, rozwija się powoli, ale nie oznacza to wcale, że firma się poddaje — wręcz przeciwnie. Dwa lata po zapowiedziach, Huawei przedstawia HarmonyOS 2.0, który w najbliższym czasie napędzać będzie coraz większą liczbę urządzeń domowych — a przynajmniej tego chciałaby chińska firma. W pierwszej kolejności HarmonyOS trafi do telewizorów, smartwatchy oraz w systemów multimedialnych w niektórych samochodach. Firma liczy na to, że HarmonyOS pojawi się na pierwszych smartfonach Huawei w przyszłym roku. W grudniu mają być dostępne pierwsze narzędzia SDK HarmonyOS 2.0 przygotowane z myślą o urządzeniach mobilnych. W tym samym czasie ma pojawić się beta systemu dostępna na kilku urządzeniach.

Zobacz też: Chyba tylko Huawei wierzy jeszcze w swój system operacyjny

HarmonyOS na smartfonach dopiero w przyszłym roku. Huawei coraz bliżej swojego autorskiego systemu operacyjnego

Huawei zaprezentowało także OpenHarmony — otwarty system wzorowany na Android Open Source Project. Firma chce, by z tego typu systemu korzystały także urządzenia z niewielką ilością pamięci operacyjnej. Jeszcze w tym miesiącu OpenHarmony otworzy się na urządzenia wyposażone w 128 KB - 128 MB pamięci RAM. W kwietniu przyszłego roku wsparcie zostanie rozszerzone o takie, wykorzystujące do 4 GB pamięci RAM, a do końca 2021 r. Huawei obiecuje całkowite otwarcie się OpenHarmony na urządzenia z pamięcią powyżej 4 GB RAM.

Uniwersalność HarmonyOS niesie za sobą wiele korzyści — to przede wszystkim uniwersalne aplikacje automatycznie dostosowujące się do urządzenia na którym będą uruchomione. Bez względu, czy będzie to smartfon, telewizor, tablet, czy smartwach. Jedna aplikacja będzie dostosowywała swój interfejs do konkretnego typu wyświetlacza. HarmonyOS będzie też wykorzystywało zaawansowane rozwiązania AI ułatwiające korzystanie z aplikacji w sytuacji, gdy bezpośredni dostęp do nich jest ograniczony (sterowanie głosowe).

EMUI 11 coraz bliżej. Huawei prezentuje nową nakładkę na Androida 10

Wraz z zapowiedziami nowej wersji HarmonyOS Huawei pokazało EMUI 11. Nakładę systemową działającą z Androidem 10 i w jeszcze większym stopniu wykorzystującą autorskie rozwiązania Huawei, które mają pomóc w codziennym korzystaniu ze smartfona. Firma skupia się przede wszystkim na lepszym zarządzaniu ekranami, wielozadaniowości, bardziej przyjaznymi animacjami, czy nowym ekranie always-on displays (AOD) dającym użytkownikom dodatkowe opcje ustawień. EMUI 11 to także Multi-Screen Collaboration pozwoli na korzystanie z wielozadaniowości na kilku ekranach jednocześnie. Funkcja działa w obie strony i umożliwi m.in. szybkie przenoszenie treści z komputera Huawei/Honor na urządzenie mobilne. MeeTime również dostanie kilka usprawnień. Aplikacja pozwala na prowadzenie wygodnych rozmów wideo (także z kilkoma osobami jednocześnie) z dodatkową możliwością udostępniania widoku ekranu głównego smartfona. Wraz z udostępnieniem EMUI 11 MeeTime ma pojawić się także w Polsce.

Nie mogło też zabraknąć rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. W EMUI 11 pojawiają się dodatkowe ikony na pasku powiadomień informującą np. o tym, gdy aplikacje pobierają informacje o lokalizacji, mają dostęp do mikrofonu, czy kamery. System pozwoli na jeszcze dokładniejsze zarządzanie uprawnieniami i wyświetli historię próśb o dostęp z poszczególnych aplikacji. Nowością jest też ukryty album w bibliotece zdjęć, w którym można przechowywać zdjęcia i filmy prywatne. Dostęp do album będzie można dodatkowo zablokować, podobnie jak zapiski w aplikacji Memo.

Aktualizacja 30.10. HarmonyOS coraz bliżej zwykłych użytkowników smartfonów Huawei. Beta jeszcze w tym roku

Od września, w temacie HarmonyOS, nie działo się zbyt wiele. Zapowiedzi na przyszły rok, zdawkowe informacje i przecieki. Teraz o samym systemie wiemy nieco więcej — a przynajmniej o jego planowanej na grudzień wersji beta. Wang Chenglu, który w Huawei jest szefem działu oprogramowania uspokaja i zapewnia, że testowa wersja HarmonyOS trafi na pierwsze urządzenia w planowym terminie. Mowa jest tu o ostatnim miesiącu 2020 r. Jak dokładnie będzie wyglądała dystrybucja systemu? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że kompatybilne z HarmonyOS mają być smartfony Huawei i Honor z Kirin 9000, Kirin 990 5G, Kirin 990, Kirin 985, Kirin 980, Kirin 820, Kirin 810, czy Kirin 710. W pierwszej kolejności beta dotyczyć ma jednak urządzeń z EMUI 11 i będą mogli ją zainstalować użytkownicy z Chin, choć można podejrzewać, że firma zdecyduje się na rozszerzone testy z możliwością udziału w nich zachodnich posiadaczy smartfonów Huawei.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu