Huawei

Huawei dalej bez następcy Androida na smartfonach. Harmony OS z problemami

Albert Lewandowski
Huawei dalej bez następcy Androida na smartfonach. Harmony OS z problemami
5

Harmony OS to nowy system operacyjny autorstwa Huawei. Na pewno Chińczycy będą jeszcze w stanie sporo z nim osiągnąć, ale na razie jego odmiana na smartfony nie oferuje zbyt wiele możliwości.

Harmony OS - dynamiczny rozwój

Obecnie sytuacja Huawei wskazuje raczej na to, że będą musieli postawić na własny system operacyjny z autorskimi usługami. Nic nie wskazuje na to, aby nagle USA zdecydowało się na usunięcie producenta z czarnej listy, więc firma musi się zabezpieczyć. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest Harmony OS. Został zapowiedziany już miesiąc temu i znajdziemy go w ich Internecie Rzeczy czy telewizorach. Najbardziej zastanawiało jednak to, jak będzie wyglądało to oprogramowanie na urządzeniach mobilnych, na których w końcu miało zastąpić Androida.

Przede wszystkim pod wielkim znakiem zapytania stała biblioteka z aplikacjami. Huawei rozwija od pewnego czasu własny sklep z programami App Gallery. Nie da się jednak ukryć, że jego zawartość jest skromniejsza niż Sklepu Play czy App Store, więc producent postanowił sprytnie do tego podejść. Rozwiązaniem wszystkich problemów miało stać się proste portowanie aplikacji z Androida przez ARK Compiler. Narzędzie to miało pozwalać deweloperom na szybkie i wygodne kompilowanie programów pod Harmony OS.

Przeczytaj również: Huawei gotowy na dodanie aplikacji Google.

Brzmiało to zbyt dobrze, aby było prawdziwe. Na razie wiele firm ma problem z tym zadaniem i wielu chińskich deweloperów nie jest na razie w stanie nawet stworzyć demo z wykorzystaniem ARK Compiler. Niestety, pierwsze opinie na jego temat, które udało się zebrać Abacusowi, wskazują jasno na to, że mamy do czynienia z produktem dalekim od ukończenia. Co ciekawsze, ARK Compiler ma być rozwiązaniem open-source, ale wciąż nie doczekaliśmy się opublikowania jego kodu źródłowego.

Oczywiście wciąż są nadzieje na to, że to wszystko zostało zaplanowane przez Huawei, aby dopiero potem pokazać swoją moc. Nie wydaje mi się jednak, aby Chińczycy stawiali tu na takie akcje i myślę, że teraz trwają bardzo zaawansowane prace nad poprawą tego.

Kiedy Harmony OS będzie gotowy?

Te wiadomości pokazują, że do wprowadzenia Harmony OS na smartfony może nas dzielić sporo czasu. Wydaje mi się, że Huawei będzie w stanie przygotować stabilną platformę z ogromną liczbą dostępnych aplikacji. Szkoda, że szybciej nie doczekamy się potencjalnie trzeciego gracza na rynku systemów operacyjnych dla smartfonów. Z pewnością Androidowi i iOS przydałby się nowy rywal, choć na samym początku Harmony OS nie miałoby łatwej ścieżki.

Przeczytaj również: Wszystko o Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro.

Kolejne miesiące miną bardzo intensywnie dla Huawei. Chińczyków czeka sporo pracy nad zapewnieniem sobie przyszłości na rynku urządzeń mobilnych, aby móc przejść na własną platformę. Jestem ciekaw, co z tego wyjdzie i jak będą podchodzić do tego klienci. W końcu nie dla każdego kluczowe są usługi Google.

źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu