Świat

HackStore - odpowiednik Cydia dla OS X już jest

Paweł Grzegorz Iwaniuk
6

Myślę że mogliśmy się spodziewać, że prędzej czy później powstanie rozwiązanie takie jak HackStore. Dziwi mnie jednak, że zajęło to tyle czasu. W końcu, OS X nie jest i nigdy nie był zabezpieczony przed instalacją oprogramowania z zewnątrz. Wydawałoby się, że niezależne, pulpitowe sklepy z oprogramo...

Myślę że mogliśmy się spodziewać, że prędzej czy później powstanie rozwiązanie takie jak HackStore. Dziwi mnie jednak, że zajęło to tyle czasu. W końcu, OS X nie jest i nigdy nie był zabezpieczony przed instalacją oprogramowania z zewnątrz. Wydawałoby się, że niezależne, pulpitowe sklepy z oprogramowaniem dla OS X, powinny powstawać na długo przed premierą App Store w wersji dla tego systemu. Nie biorę pod uwagę sklepów dostępnych jako strony internetowe, bo te istnieją od lat 90-tych. Mam na myśli, sklepy dostępne bezpośrednio w systemie. Pod tym względem, wedle mojej wiedzy, HackStore jest pierwszy.

Opisywany sklep jest dziełem rosyjskiego dewelopera - Andreja Fedotova. Jak pisze na stronie domowej HackStore, jego celem było stworzenie odpowiednika sklepu Cydia dla OS X. Sklep ma umożliwić sprzedaż oprogramowania, które z różnych powodów nie zostało dopuszczone do dystrybucji w Mac App Store. W HackShop mają być również dostępne modyfikacje dla OS X.

Fedotov podkreśla również, że w sklepie dostępne będą wyłącznie aplikacje legalne, a nigdy pirackie. Oczywista, oczywistość prawda? Mając taką nazwę jak HackShop, twórca sklepu uznał za stosowne, podkreślić ten fakt.

Próbowałem przetestować HackStore i przyjrzeć się ofercie sklepu. W momencie gdy piszę te słowa, serwery sklepu nie działają - padły pod naporem zainteresowania. Prawie jak strony Sejmu RP, swego czasu;) Pomijając jednak ten szczegół, który powinien zostać wkrótce naprawiony, myślę że warto przyjrzeć się HackShop. Możliwe, że naprawdę znajdziemy tam aplikacje, których brakuje w Mac App Store.

Szczegóły na stronie sklepu: http://www.hack-store.com/

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

oprogramowanieMac OS X