Ciekawe strony

To się nazywa powrót do przeszłości. Teraz setki gier ze starych telefonów dostępne na Archive.org!

Kamil Świtalski
To się nazywa powrót do przeszłości. Teraz setki gier ze starych telefonów dostępne na Archive.org!
14

Tęsknicie za grami na telefony przed epoką "smart"? Teraz możecie wrócić do korzeni dzięki pakietowi, na który składają się setki gier dla J2ME!

Choć wielu z nas w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie już życia bez smartfona, raptem kilkanaście lat temu szczytem technologii były dla nas telefony oferujące gry Java ME (czy, jak wolicie, J2ME). Uproszczona wersja platformy Java okazała się być strzałem w dziesiątkę i otworzyła wielu z nas bramy do świata mobilnych aplikacji na długo nim przepadliśmy w tych dla Androida oraz iOS. Niegdyś najrozmaitsze magazyny zadrukowane były ofertami gier dla J2ME właśnie, a teraz ich pełna biblioteka trafiła na platformę Archive.org!

Powrót do przeszłości. Setki gier J2ME dostępne w Archive.org za darmo!

Ogromne archiwum zostało udostępnione na platfomie. To zunifikowany zbiór, który powstał w oparciu o biblioteki z kilku źródeł, które wymienione zostały w opisie projektu. Niestety, szybki rzut oka na tę bazę i... chaos, widzę chaos. Tamtejsze pliki zostały po prostu ze sobą zestawione, efektem czego widać tam wiele duplikatów. Jestem jednak przekonany, że dla wszystkich stęsknionych za starą szkołą gier — będzie to niezły wehikuł czasu.

As well as the archives themselves, I've included a database of all included software, with the platform and resolution where possible, indexed by the name included in the JAR files. This database is searchable through index.html, or accessible with SQLite in j2me.sqlite3 or as a spreadsheet in j2me.csv.

Jeżeli zdecydujecie się na instalację i powrót do tych klasyków, to przygotujcie się na niemały szok. Te maleństwa w niczym nie przypominają współczesnych, rozbudowanych, gier. Ale to miecz obosieczny: z jednej strony są dużo prostsze, ale z drugiej jednak — wciąż potrafią zapewnić od groma frajdy. I to bez mikrotransakcji i gatchy, czyli praktyk które obecnie widujemy na każdym kroku.

Źródło, grafika: Yahweasel via https://archive.org/details/j2me-archive-unified-2019-09

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu