Felietony

Graj, a będziesz szczęśliwszy. Przynajmniej w starszym wieku...

Karol Kopańko
Graj, a będziesz szczęśliwszy. Przynajmniej w starszym wieku...
4

Zazwyczaj, kiedy jakiś poważny instytut zajmował się za badaniem szeroko pojętego grania, to jako jego efekt mogliśmy podziwiać nagłówki w stylu: „Gry a problemy psychiczne” lub „Granie jako pierwszy  krok do alienacji”. Teraz jednak coraz częściej jesteśmy świadkami sytuacji kiedy wysiłki naukowców...

Zazwyczaj, kiedy jakiś poważny instytut zajmował się za badaniem szeroko pojętego grania, to jako jego efekt mogliśmy podziwiać nagłówki w stylu: „Gry a problemy psychiczne” lub „Granie jako pierwszy  krok do alienacji”. Teraz jednak coraz częściej jesteśmy świadkami sytuacji kiedy wysiłki naukowców próbujących ująć w karby statystyk to, co w organizmach wielu z nas powoduje wydzielanie endorfin, jest coraz bliższe rzeczywistemu obrazowi sytuacji i nie stanowi tendencyjnego szokowania brutalnością niektórych gier. Tym razem badacze zajęli się pozytywnym wpływem grania na osoby w starszym wieku. Okazało się, że są one zdrowsze od osób, które stronią od gier!

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Północnej Karolinie i obejmowało 140 osób po 63 roku życia, których średni wiek wynosił ok. 77,5 roku z odchyleniem standardowym 7,3 roku. Osoby te zostały podzielone na 3 grupy w zależności od stopnia ich udziału w interaktywnej rozrywce, czyli na graczy regularnych, okazjonalnych i tych, którzy gry omijają szerokim łukiem. Okazało się, że 17 % badanych gra codziennie, co trzecia osoba z próby gra co najmniej raz na tydzień, natomiast 39 % nigdy nie sięgnęło po pada, ani myszkę.

Później podano im do wypełnienia test polegający na ocenie swojego zadowolenia emocjonalnego, społecznego dobrobytu i stanu zdrowia, co porównano z wynikami m.in. badań lekarskich. Finalnie okazało się, starsze osoby, które regularnie spędzają czas przy grach komputerowych są bardziej zadowolone z życia, nie noszą w sobie zbyt wielu złych emocji, a także znacznie lepiej funkcjonują w społeczeństwie. Wszystkie wymienione wyżej wskaźniki dla nie-graczy okazały się gorsze, a na dodatek takie osoby oceniono jako o wiele bardziej podatne na popadnięcie w depresję.

O oto, co o wynikach badania miał do powiedzenia ich autor, dr Jason Allaire:

Opublikowane testy sugerują, że istnieje związek pomiędzy graniem, a lepszym samopoczuciem i funkcjonowaniem emocjonalnym. Szykujemy badania, które wskażą, czy granie polepsza zdrowie psychiczne osób starszych.

Moim zdaniem, badanie to potwierdziło jedynie to, co jest w środowisku graczy jest wiadome od dawna: gry przynoszą szczęście, pozwalają nam oderwać się od codziennych trosk i przenieść do innego (lepszego?) świata wirtualnej rozrywki. Grając można się bardzo dobrze odprężyć i odpocząć, niezależnie od wieku. Oczywiście nie mam tu na myśli wielogodzinnych „posiedzeń” np. na rajdach w „WoWie”, a rozsądnie dawkowany gaming.

Foto

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ludzieGrybadaniedepresjaWow