Google

Do Sieci trafiły grafiki oraz specyfikacje Google Nexus 7. Amazon ma problem

Maciej Sikorski
Do Sieci trafiły grafiki oraz specyfikacje Google Nexus 7. Amazon ma problem
12

Wielkimi krokami zbliżamy się do konferencji Google I/O, która prawdopodobnie przyniesie nam tablet Nexus. Piszę prawdopodobnie, ponieważ plotek na temat tego gadżetu pojawiło się w ciągu kilku ostatnich kwartałów dość sporo i często były ze sobą sprzeczne. Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem...

Wielkimi krokami zbliżamy się do konferencji Google I/O, która prawdopodobnie przyniesie nam tablet Nexus. Piszę prawdopodobnie, ponieważ plotek na temat tego gadżetu pojawiło się w ciągu kilku ostatnich kwartałów dość sporo i często były ze sobą sprzeczne. Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem zobaczymy sprzęt i poznamy jego możliwości. Do Sieci trafiła już nawet grafika prezentująca tablet i jego dokładna specyfikacja. Co znajdziemy na pokładzie?

Nowe informacje na temat tabletu pochodzą z serwisu Gizmodo, a ściślej mówiąc (pisząc) z australijskiej wersji tego portalu. Sprzęt miałby się pojawić w Australii już w lipcu, co jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę wokół urządzenia. Klienci, którzy zdecydowaliby się na Nexusa 7, mogą liczyć m.in. na platformę NVIDIA Tegra 3 z czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1,3 GHz (do tego 12 rdzeni graficznych GeForce), a także 7-calowy wyświetlacz IPS w rozdzielczości 1280x800 pikseli. Producent powinien dorzucić do tego 1 GB pamięci operacyjnej, moduły Wi-Fi oraz NFC (należy się zatem spodziewać Google Wallet, ale ponoć tylko w USA), jak również jedną kamerę (pojawi się przednia kamera do wideorozmów. Co z pamięcią wbudowaną?

Podobno na rynku mają się pojawić dwie wersje urządzenia: jedna z 8 GB, a druga z 16 GB pamięci. Za pierwszą przyjdzie zapłacić 199 dolarów, druga to wydatek rzędu 249 dolarów. Warto wspomnieć, że czas pracy na jednym ładowaniu ma wynieść około 9 godzin. Całość współpracować będzie z platformą Android Jelly Bean, o czym mówi się już od pewnego czasu. W tej materii nadal jednak jest sporo zawiłych wątków, więc warto poczekać do prezentacji sprzętu – wtedy powinno się wszystko wyjaśnić.

Apple pokazało niedawno iOS 6, Microsoft zaskoczył rynek tabletem Surface, przyszedł więc czas na ciekawy produkt Google. Korporacja z Mountain View nie może sobie pozwolić na to, by konkurencja im uciekła. Pojawia się jednak pytanie, czy Nexus 7 będzie walczył o rynek akurat z iPadem i sprzętem Microsoftu? O rynkową pozycję powinien się raczej bać Amazon, ponieważ tablet Google stanie się ciekawą alternatywą dla Kindle Fire. Pomijając już kwestie użytych podzespołów, należy mieć na uwadze, że Android w wersji Amazona jest poważnie zmodyfikowany – jeżeli klientom będzie zależało na czystej formie Androida, to zapewne skierują się w stronę produktu Google. O ile oczywiście ten ostatni trafi w ogóle na rynek.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na Google I/O. Jeżeli okaże się, że amerykański gigant faktycznie zamierza w najbliższym czasie wypuścić na rynek tablet, to pojawią się kolejne ważne pytania: kiedy sprzęt trafi do Polski i ile przyjdzie za niego zapłacić?

Foto: 1,2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu