Polska

Gość chce objechać całą Polskę i porozmawiać z twórcami kultowych polskich gier

Paweł Winiarski
Gość chce objechać całą Polskę i porozmawiać z twórcami kultowych polskich gier
0

Pamiętacie kapitalny film o magazynie o polskich grach Thank You For Playing? Od zawsze kibicuję tego typu przedsięwzięciom i choć kanał Szafa z grami podejmuje się mniejszego wyzwania, to warto sprawdzić co chce nam pokazać.

Szafa z grami to mały, ale fajnie prowadzony kanał traktujący o starych grach. Ale nie takich starych sprzed 5 lat - pokazywane są tam prawdziwe perełki, takie jak Robbo, czy młodsze hity pokroju Road Rash, w którego sam zagrałem się kiedyś do nieprzytomności. Bez tak zwanego "parcia na szkło", za to z umiejętnością wyciśnięcia łezki wspomnień. Ostatnio mówiło się o kanale Łukasza Unterschuetza za sprawą umieszczonej tam relacji z targów Gambleriada. Sam na nich byłem, obejrzałem więc materiał z ogromnym zaciekawieniem.

Powstały co najmniej dwie świetne książki opisujące historie polskich gier – „Nie tylko Wiedźmin” Marcina Kosmana oraz „Bajty Polskie” Bartka Kluski.  Jednak książki to nie wszystko, a historii do opowiedzenia jest mnóstwo, dlatego od kilku miesięcy namawiam polskich twórców gier na wystąpienie przed kamerą i opowiedzenie o swoim doświadczeniu. Mieszkam w Gdańsku, twórcy, z którymi chcę się spotkać rozsiani są po całej Polsce. I tu zaczynają się schody, do pokonania których potrzebuję Waszej pomocy!

Plan na podróż już jest

Na platformie wspieram.to można znaleźć zbiórkę zorganizowaną przez prowadzącego ten kanał. Ma on ambitny plan podróży po Polsce i przeprowadzenia rozmów z kilkoma bardzo ciekawymi osobami, które lata temu nakręcały Polskę scenę tworzącą gry.

Janusz Wiśniewski odpowiedzialny był na przykład za dwie bardzo popularne polskie przygodówki - Sołtys i Sfinx, Sebastian Zieliński tworzył silnik do Mortyra, Roland Pantoła tworzył A.D. 2044 (uwielbiałem), Maciek Miąsik pierwszego Wiedźmina czy starsze Electro Body i Robbo. Potencjalnych rozmówców jest zdecydowanie więcej...jednak tu pojawia się problem i powód stworzenia zbiórki.

Rozmowy pojawią się na YouTubie, nie będą sprzedawane w cyfrze czy na płycie, jak miało to miejsce w Thank You For Playing. Oznacza to, że wywiady realizuje sam twórca kanału, finansując całą logistykę z własnej kieszeni. Jak sami wiecie małe kanały nie mają szans na monetyzację treści, a nawet gdyby miały, to pieniądze są naprawdę symboliczne. I właśnie na cele logistyczne (dojazdy) prowadzona jest zbiórka, do jej końca zostało 36 dni, a z założonej kwoty 6 tysięcy złotych udało się już zebrać 42% widać więc duże szanse na sukces akcji. Nigdy nie namawiam do uczestnictwa w zbiórkach społecznościowych, cele zostały jednak rozpisane na tyle transparentnie, że możecie zdecydować sami czy chcecie twórcę wspomóc i przyłożyć rękę do powstania ciekawych materiałów wideo przypominających o tym, że polska scena gamedevu to nie tylko wielkie gry AAA brylujące dziś na światowych salonach i przed Wiedźminem oraz Cyberpunkiem też mieliśmy coś do zaoferowania.

Porzucam link do zbiórki na wspieram.to i przykładowy materiał, który pokazuje jak wyglądać będzie ta seria klipów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu