Świat

gOS Cloud: System Google wyprzedza Windows

Paweł Grzegorz Iwaniuk
gOS Cloud: System Google wyprzedza Windows
13

Zanim jednak rzucicie się do komentarzy, wróćmy do początku. Jak podał wczoraj CNET NEWS, firma Good OS, która stworzyła dystrybucje Linuxa - gOS wspierającą internetowe usługi oraz aplikacje Google, poinformowała o przygotowaniu jego nowej wersji gOS: Cloud stworzonej specjalnie dla komputerów typu...

Zanim jednak rzucicie się do komentarzy, wróćmy do początku. Jak podał wczoraj CNET NEWS, firma Good OS, która stworzyła dystrybucje Linuxa - gOS wspierającą internetowe usługi oraz aplikacje Google, poinformowała o przygotowaniu jego nowej wersji gOS: Cloud stworzonej specjalnie dla komputerów typu netbook. Nie będzie to jednak przede wszystkim system operacyjny który można będzie zainstalować na dysku komputera lecz błyskawicznie startujący bezpośrednio z płyty głównej system typu "instant-on".

gOS: Cloud nie jest jednak tak jak napisałem w tytule tego posta systemem znanym jako mityczny Google OS. Jest on sposobem zaoferowania szybko uruchamiających się komputerów, pozwalających bez ładowania całego systemu skorzystać z internetu oraz najpopularniejszych sieciowych aplikacji (w tym wypadku od Google).

W tytule tego posta napisałem również, że gOS wyprzedza Windows. Nie miałem jednak na myśli przezwyciężenia monopolu Microsoftu na rynku systemów operacyjnych. Miałem natomiast na myśli, że jest on uruchamiany przed startem Windows. Fakt ten może być nie bez znaczenia w przypadku, gdy dyskutujemy często o zaciekłej konkurencji między Google a Microsoft.

W przypadku korzystania z netbooka, który w zamyśle jest urządzeniem przeznaczonym do serfowania po sieci oraz używania prostych aplikacji możliwe, że wielu użytkowników nie będzie odczuwało potrzeby kliknięcia przycisku "boot to Windows". W takim wypadku, promowane będą aplikacje Google lub inne znane web apps.

Najśmieszniejszy dla mnie jest fakt, że Google jest promowane w ten sposób przez osobną firmę. Oczywiście gOS: Cloud pozwala spersonalizować się pod kątem Yahoo! lub Microsoft Live, lecz powiedzmy sobie szczerze, gOS będzie stylizowany na przeglądarkę Chrome, a Google będzie tutaj pierwszym, fabrycznym ustawieniem. Pierwszym komputerem, który dostępny będzie gOS ma być netbook firmy Gigabyte z dotykowym ekranem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu