RFBenchmark przez ostatnie pół roku zjechał swoim wozem testowym największe miasta w Polsce, w celu zbadania stanu wdrożenia 5G w Polsce w obecnej postaci. Zaczęły się one w Warszawie, później przyszedł czas na Szczecin i Poznań. Zawitały też do Trójmiasta, Olsztyna i Białegostoku oraz do Krakowa, Lublina i Rzeszowa.
Testy 5G w Polsce od RFBenchmark. Jak wypadły w GOP i w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu?
Ostatnie z kolei badania - Stationary Test w pojeździe wyposażonym w Xiaomi Mi 11, wykonywane w bezruchu i w stabilnych warunkach radiowych, przeprowadzone zostały w GOP oraz w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu.
Technologia 5G w Orange, Play, Plus i T-Mobile
Dla przypomnienia, środowisko badań jest takie same dla wszystkich operatorów, różni się natomiast technologia wykorzystywana przez samych operatorów. Orange, Play i T-Mobile korzystają tu z technologii dynamicznego współdzielenia pasma 2100 MHz pomiędzy LTE i 5G, czyli DSS - Dynamic Spectrum Sharing. Z kolei Plus wykorzystuje całe pasmo 2600 MHz TDD na 5G.
Punkty pomiarowe testów
W GOP testy przeprowadzono aż w 20 punktach pomiarowych, w Bydgoszczy - 8, w Łodzi - 16, a w Radomiu - 5.
GOP | Łódź | |
3 Stawy, Agora Bytom, Biblioteka Śląska, Dworzec Katowice, Dworzec Sosnowiec, Dworzec Zabrze, IKEA Katowice, Marcedo Center, Opera Śląska, Pałac Kultury Zagłębia, Ruda Śląska Plaza | Spodek w Katowicach, Stadion Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny, Arena i M1 w Zabrzu, Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu, Dworzec i Centrum Handlowe Arena w Gliwicach i okolice Politechniki Śląskiej | Atlas Arena, Bałucki Rynek, Łódzkie Centrum Onkologii, Centralny Szpital Kliniczny, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, IKEA Łódź, dworzec Łódź Fabryczna, M1, Manufaktura |
Łódź | Bydgosz | Radom |
osiedle Retkinia, Politechnika Łódzka, Port Lotniczy, Radogoszcz Wschód, stadion Widzewa, Urząd Miasta oraz dzielnica Widzew | Dworzec Główny, Galeria Pomorska, IKEA, Młynu Rothera, osiedle Błonie, Politechnika Bydgoska, stadion Zawiszy, Zielone Arkady | Dworzec Główny, Galeria Słoneczna, M1, osiedle Zamłynie i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. |
Prędkość pobierania i wysyłania w zasięgu 5G
Ponownie na wykresach Notel oznaczył czerwoną gwiazdką operatorów, u których udział testów w technologii 5G nie osiągnął pułapu 90%.
Górnośląski Okręg Przemysłowy
W testach w GOP najwyższą prędkość przy pobieranych danych osiągnął Plus z wynikiem prawie 220 Mb/s - wszystkie testy przeprowadzono w zasięgu 5G tego operatora, spory ich odsetek był także w przypadku Orange i T-Mobile, u których średnia prędkość wyniosła odpowiednio 85,8 Mb/s i 120 Mb/s.
Bydgoszcz
W Bydgoszczy nie udało się wykonać testów w zasięgu 5G Orange, niemal połowę z nich przeprowadzono w zasięgu sieci 5G Play, a co czwarty test w zasięgu sieci T-Mobile. Średnia prędkość pobieranych danych ponownie najwyższa i przekraczająca 200 Mb/s była w Plusie, dalej był Play z wynikiem prawie 120 Mb/s i T-Mobile poniżej 100 Mb/s.
Łódź
Z kolei w Łodzi udział testów w 5G u trzech operatorów przekroczył pułap 90%, a w Play wyniósł zaledwie 11,5%. Najszybszy ponownie był Plus z wynikiem powyżej 200 Mb/s, T-Mobile - 145,5 Mb/s, Orange - 118,7 Mb/s, a Play - 64,4 Mb/s.
Radom
W testach 5G w Radomiu T-Mobile udało się zbliżyć do Plusa, średnia prędkość pobieranych danych wyniosła w zasięgu 5G tego operatora 181,8 Mb/s. W Play wynik ten wyniósł 77,5 Mb/s, a najwyższa prędkość w Plusie - prawie 220 Mb/s.
Testy prędkości przy wysyłanych danych w GOP wykazały, iż najszybszy w tym parametrze był T-Mobile z wynikiem 69,1 Mb/s, z kolei w Bydgoszczy Play - 72,3 Mb/s, w Łodzi ponownie T-Mobile - 73 Mb/s, podobnie jak w Radomiu - 67,4%.
Zerknijmy jeszcze na wyniki w poszczególnych lokalizacjach w GOP. Widać tu wyraźnie górujące wyniki Plusa w porównaniu z innymi operatorami. Jedynie na dworcu w Zabrzu nieznacznie szybszy był T-Mobile już wyraźnie szybszy był Play w Arena Zabrze i mniej wyraźnie w M1 Zabrze.
Podobnie to wyglądało w Bydgoszczy, wyrównany poziom był jedynie na stadionie Zawiszy.
W Łodzi już aż takiej dominacji Plusa nie było widać, a ciekawa rywalizacja miała miejsce na Widzewie, gdzie wszyscy operatorzy przekroczyli średnią prędkość 200 Mb/s, Play prawie "dobił" do 300 Mb/s, a Plus do 400 Mb/s.
Podobnie wyglądało to w Radomiu, gdzie duże prędkości osiągali wszyscy operatorzy.
Streaming wideo
W wyżej wymienionych miastach Notel sprawdził też jak sieci naszych operatorów radzą sobie z uruchamianiem filmów 4K.
W GOP najszybciej udało się uruchomić taki film w zasięgu sieci Plus - 2.041 s, minimalnie wolniej w T-Mobile - 2.083 s, podium zamknął Play z wynikiem 2.163 s, a ostatnie miejsce dla Orange - 2.293 s.
Jeśli chodzi o liczbę odtworzeń bez przerwań/bez buforowania w trakcie, tylko Plus zakończył testy z wynikiem 100%. W Orange w przypadku 88,52% testów to się udało - prawie 10% z jednym przerwaniem, a 2% z dwoma przerwaniami. Nieco gorzej od Orange wypadł tu Play, a najbardziej zbliżony do Plusa wynik miał T-Mobile - 99,63% testów bez przerwań odtwarzania.
W GOP u wszystkich operatorów czas potrzebny do uruchomienia filmu 4K zamknął się w niewiele ponad 2 sekundy. W przypadku testów w Bydgoszczy dwukrotnie dłużej to trwało w zasięgu sieci Play - 4.220 s. Najszybciej ponownie w Plusie, nieco wolniej w T-Mobile i Orange.
W Łodzi ponownie stabilnie, wszystkie wyniki nieznacznie przekroczyły 2 sekundy, w Plusie najszybciej - 2.044 s, dalej T-Mobile - 2.113 s, Play - 2.204 s i ostatni Orange 2.205 s.
Orange wygrał za to w Radomiu, był nawet blisko zejścia poniżej poziomu 2 sekund, na drugim miejscu Play - 2.051 s, podium zamknął Plus - 2.054 s, a ostatni wynik należał do T-Mobile, w zasięgu którego potrzeba było 2.075 s do rozpoczęcia odtwarzania filmu 4K.
Ostatni mierzony w tych testach parametr to liczba przerwań już podczas odtwarzania filmu 4K. W Bydgoszczy jedynie w zasięgu sieci Plus 100% odtworzeń nie uświadczyło ani jednego przerwania. W przypadku Orange, udało się to w nieco ponad 90% testów - prawie 8% testów zakończyło się z jednym buforowaniem, a 1,75% z dwoma. Play zakończył te testy z wynikiem 97,37% testów bez przerwań, tylko 2,63% z jednym, a najgorzej wypadł w Bydgoszczy T-Mobile z wynikiem 80,70% testów bez przerwań, ponad 14% z jednym przerwaniem, a ponad 5% z dwoma przystankami.
Dużo lepiej wyglądały te testy w Łodzi, gdzie ponownie 100% należało do Plusa, ale pozostałym operatorom zdarzyły się tylko niewielkie odsetki przerwań. Orange 2,53% testów z jednym buforowaniem, T-Mobile zaledwie 0,42%, a Play 8% z jednym i 0,84% z dwoma.
Z kolei wręcz o rewelacyjnych wynikach możemy mówić w przypadku testów w Radomiu, gdzie sieci Orange, Plus i T-Mobile w 100% zdały egzamin, a w Play tylko w 1,43% testów zdarzyło się jedno przerwanie.
Podsumowując wszystkie testy w całej Polsce, stan wdrożenia 5G najlepiej wygląda w Plusie, zarówno pod względem osiąganych prędkości przy pobieranych danych, jak i w przypadku dostępności 5G we wszystkich lokalizacjach. Niemal wszystkie testy przeprowadzono w Plusie w zasięgu 5G, różnie natomiast to wyglądało u innych operatorów.
Teraz pozostaje nam już tylko czekać na właściwą aukcję 5G na 4 bloki po 80 MHz w paśmie 3480-3800 MHz, która według prezesa UKE ma się rozpocząć w dwa do trzech tygodni od uchwalenia zmian w ustawie o KSC (Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa). Zmiany zostały już pozytywnie zaopiniowane przez Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności, zostało jeszcze zatwierdzenie ich przez Komitet Stały Rządu.
Źródło: RFBenchmark.
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu