Telekomy

Orange rozpoczyna testy 5G w Lublinie, tym razem we współpracy z Nokią

GU
Grzegorz Ułan
4

Nowa technologia 5G zbliża się wielkimi krokami, już w przyszłym roku ma być udostępniona komercyjnie w Polsce, w przynajmniej jednym dużym mieście. Tymczasem operatorzy uruchamiają testy 5G w kolejnych miastach, by pokazać swoją gotowość do jej wdrożenia.

Orange swoje pierwsze testy 5G rozpoczął w Gliwicach i Zakopanem we współpracy z Huawei, z kolei w Warszawie pierwsze na tak dużą skalę testy 5G uruchomili z Ericssonem. Teraz przyszedł czas na Lublin i kolejnego dostawcę nowej technologii - Nokię.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:

Od ponad roku pracujemy nad budową polskiego 5G, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla naszych klientów i rozwoju sieci mobilnej. Testy z różnymi dostawcami dają nam bezcenne doświadczenia. Potwierdzają też, że technologicznie jesteśmy gotowi na uruchomienie tej sieci kolejnej generacji i pokazują, jakie możliwości da w przyszłości Polakom i polskiej gospodarce. Cieszę się, że testy odbywają się w Lublinie, mieście stawiającym na rozwój z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W Warszawie Orange uruchomił 9 stacji bazowych 5G na 25 sektorach, w oparciu o kanał o szerokości 80 MHz w paśmie 3,4 – 3,6 GHz, rozlokowanych na na Ochocie i Powiślu. W Lublinie natomiast mamy również zakrojone na szeroką skalę testy 5G, bo mowa tu jest o aż 10 stacjach bazowych, postawionych w dzielnicach Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin:

Lublin jest przyjaznym miejscem dla najnowszych technologii. W mieście działa prężny sektor IT skupiony w ramach ekosystemu Lubelskiej Wyżyny IT. Jesteśmy też ważnym ośrodkiem akademickim. Od lat wdrażamy rozwiązania, czyniące z Lublina miasto inteligentne (Smart City), a przez to również bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Zależy nam, żeby miasto odpowiadało potrzebom i ambicjom mieszkańców. W ten sposób krok po kroku budujemy nowoczesny Lublin, a testy sieci mobilnej 5G realizowane przez Orange i Nokię potwierdzają pozycję Lublina w zakresie wdrażania idei Smart City.

Podobnie jak w Warszawie, w Lublinie sieć 5G będzie miała podobne parametry techniczne, czyli będzie działać w oparciu o częstotliwości 3,4-3,6 GHz w paśmie o szerokości 80 MHz. Testy będą przeprowadzone na smartfonach Orange Neva Jet i routerach, z których będzie można korzystać w domach, udostępniając internet mobilny - Nokia FastMile 5G Geatways.

Źródło: Orange.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: