Na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, Prezes Orange i Ericssona oraz Minister Cyfryzacji zapowiedzieli start testów 5G w Warszawie. To największe testy w rzeczywistych warunkach w Polsce.
Pierwsze testy 5G w Polsce na taką skale - 5G od Orange i Ericssona w Warszawie
Pierwsze testy 5G Orange przeprowadził w Gliwicach rok temu we współpracy z Huawei, później w lutym tego roku w Zakopanem już we współpracy z Ericssonem, z którym też teraz przeprowadzają testy w Warszawie, już na dużo większą skalę.
Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:
Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange.
Smartfony współpracujące z 5G, o których wspomina prezes Orange, to Orange Neva jet ZTE Axon 10 Pro 5G.
Jak szeroka jest skala tych testów? Orange uruchomił w Warszawie aż 9 stacji bazowych 5G na 25 sektorach, w oparciu o kanał o szerokości 80 MHz w paśmie 3,4 - 3,6 GHz, czyli to dokładnie to pasmo, na które będzie przeprowadzona aukcja na początku 2020 roku. Stacje rozlokowane są na Ochocie i Powiślu.
Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce:
Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie.
Wszystkie stacje ułożone są tak, by zapewniały spójny zasięg na obszarze testów, po którym można się poruszać bez zrywania połączenia z 5G. Do wszystkich stacji podciągnięte są światłowody Orange przez łącze optyczne o przepustowości 10 Gb/s, co umożliwia pobieranie danych z prędkością 1 Gb/s.
Orange udostępnił zebranym na konferencji dziennikarzom wspomniane wyżej smartfony, byśmy mogli sprawdzić osiągane parametry. Osobiście udało mi się „wyciągnąć” z niego najwięcej na poziomie 685 Mb/s przy pobieranych danych i 33,9 mb/s przy wysyłanych, no ale trzeba pamiętać, że poszło kilka telefonów w ruch, w których co chwile uruchamialiśmy testy w różnych odległościach od nadajnika.
Jeśli aukcja odbędzie się zgodnie z planem, pierwsze komercyjne wdrożenie 5G w jednym z dużych miast w Polsce będzie miało miejsce do końca 2020 roku. Nie ustalono jeszcze, w którym mieście, ale Minister Cyfryzacji wspomniał w swojej wypowiedzi, że jego wybór będzie zależał od naszych operatorów.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu