Telekomy

To nie testy 5G, to nowe stacje komórkowe Emitela. Mieszkańcy Wilanowa z szybszym dostępem do sieci

GU
Grzegorz Ułan
6

Miasteczko Wilanów w Warszawie odznacza się od innych dzielnic stolicy charakterystyczną i niską zabudową. Jakiekolwiek instalacje antenowe na dachach zaburzają znacznie ten klimat, więc Urząd Dzielnicy Wilanów zdecydował się na rozwiązanie pomocnicze w tym zakresie, które jednocześnie wpisuje się swoją estetyką w architekturę całej dzielnicy.

Urząd Dzielnicy Wilanów porozumiał się w tej sprawie z Emitelem, który zaczął montować w tej dzielnicy własne instalacje antenowe, które mają wzmocnić sygnał sieci komórkowych naszych operatorów, jak i zwiększyć pojemność i szybkość sieci mieszkańcom Wilanowa.

Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A.:

- Każda z instalacji w danej lokalizacji realizować będzie funkcję zwiększenia zasięgu oraz polepszenia parametrów sygnału komórkowego, a tym samym zwiększenia pojemności sieci wszystkich operatorów komórkowych. Co to oznacza w praktyce? To przede wszystkim zwiększenie szybkości i dostępności szerokopasmowego internetu mobilnego.

Dzięki temu rozwiązaniu można także zminimalizować ryzyko ograniczenia bądź braku przepustowości sieci, które mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort korzystania z wysokiej jakości usług multimedialnych. Dotyczy to zarówno aplikacji i usług mobilnych, jak również w szczególności usług multimedialnych czy serwisów streamingowych takich jak np. Youtube czy Netflix.

Początkowo Emitel postawił dwa słupy uliczne z wbudowaną instalacją antenową, działającą w pasmach 800 MHz, 900 MHz oraz 1800 MHz w technologiach 3G i 4G. Jedna na skrzyżowaniu Oś Królewska i Sarmacka, druga na skrzyżowaniu ulic Klimczaka i Sarmacka, ale w planach są kolejne lokalizacje w tej dzielnicy.

Co ciekawe, instalacje te wzbudziły mieszane uczucia wśród mieszkańców dzielnicy. Jak donosi portal TVN Warszawa część z nich dobrze przyjęła ten pomysł, ale część zaczęła snuć domysły i obawy, że to zakamuflowane testy 5G, artykułowane oczywiście w klimacie rzekomej szkodliwości, jaką niesie ze sobą nowa technologia.

Źródło: Emitel.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: