Google

Google wypuszcza wtyczkę, która zintegruje MS Office'a z chmurą Google Drive

Tomasz Popielarczyk
Google wypuszcza wtyczkę, która zintegruje MS Office'a z chmurą Google Drive
12

Czyżby Google pozazdrościł Dropboksowi integracji z MS Office? Kalifornijska firma oficjalnie zaprezentowała własny dodatek dla pakietu biurowego Microsoftu, który pozwoli na zapisywanie i edytowania dokumentów w chmurze Google Drive. Udostępniony przez Google dodatek integruje MS Office'a z usłu...

Czyżby Google pozazdrościł Dropboksowi integracji z MS Office? Kalifornijska firma oficjalnie zaprezentowała własny dodatek dla pakietu biurowego Microsoftu, który pozwoli na zapisywanie i edytowania dokumentów w chmurze Google Drive.

Udostępniony przez Google dodatek integruje MS Office'a z usługą przechowywania plików kalifornijskiej firmy. Nie jest to pierwszy taki przypadek, bo w przeszłości pojawiały się już podobne rozwiązania - jeśli się nie mylę, były jednak mniej niż bardziej oficjalne. Z czasem jednak zrezygnowano z ich rozwoju - jak się teraz okazuje, najwyraźniej niesłusznie, bo pomysł wrócił.

Po zainstalowaniu dodatku, na wstążce Office'a zobaczymy nową zakładkę zatytułowaną "Google Drive". Umieszczono na niej przyciski i polecenia służące do zapisywania i otwierania plików w chmurze Google'a. Oprócz tego znajdziemy tutaj również guziczek pozwalający na bezpośrednie udostępnianie dokumentów, a także zmianę nazwy i przenoszenie w strukturze katalogów. Są też proste ustawienia pozwalające na skonfigurowanie dodatku. W wyniku instalacji dodatku Google Drive pojawi się również w panelu otwierania/tworzenia nowych dokumentów. Integracja wydaje się zatem kompleksowa.

Niestety dodatku nie zainstalują posiadacze testowych wersji Office'a 2016. Jestem jednym z nich i muszę obejść się smakiem, a przyznaję, że bardzo mi zależy na integracji pakietu MS z Google Drive. Nie korzystam z OneDrive'a i wszystkie pliki trzymam w chmurze Google'a. Jednocześnie trudno wyobrazić mi sobie pracę bez Office'a. Taka wtyczka wydaje się zatem strzałem w dziesiątkę.

Google dość mocno od jakiegoś czasu próbuje wejść na podwórko zajmowane dotąd przez pakiet biurowy Microsoftu. Firma ma ku temu przecież predyspozycje w postaci udanego pakietu Google Docs. Jesienią ubiegłego roku udostępniona została specjalna wtyczka, która pozwala na otwieranie i edytowanie plików desktopowych w przeglądarce za pomocą tych narzędzi. Firma sukcesywnie ją aktualizuje i zapewnia, że zgodność z formatami Office'a jest coraz lepsza. Najwyraźniej jednak nie jest to do końca wystarczające, skoro teraz do portfolio rozwiązań Google'a dołącza taki właśnie plugin.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu