Google

Google World

Karol Kopańko
Google World
37

? W przyszłości każde słowo ze wstępu dotyczące inteligencji będziecie mogli zamienić na „Google”. Google Robots staną się efektem przejęcia Boston Dynamics, a także wcześniejszych siedmiu startupów zajmujących się robotyką, do których sztuczną inteligencję zaprogramują specjaliści z Deep Mind. K...

?

W przyszłości każde słowo ze wstępu dotyczące inteligencji będziecie mogli zamienić na „Google”. Google Robots staną się efektem przejęcia Boston Dynamics, a także wcześniejszych siedmiu startupów zajmujących się robotyką, do których sztuczną inteligencję zaprogramują specjaliści z Deep Mind. Kierunek rozwojowi branży nadawać będzie chylący się ku zachodowi życia główny futurolog firmy, Ray Kurzweil, który już teraz przewiduje, że za 20 lat przeniesiemy nasze świadomości na dyski komputerów, a najpóźniej w 2045 ludzkość stworzy maszyny o inteligencji przewyższającej ludzką.

Choćby przewidywania te wziąć infantylnie pozytywne, to trzeba przyznać, że od kilku lat Google prowadzi konsekwentną politykę zbierania najlepszych startupów z branży przyszłościowych technologii, czyniąc dla rozwoju ludzkości więcej niż niejeden zespół naukowców. A może właśnie zbierając pod swoimi skrzydłami najbardziej utalentowanych badaczy?

Google Wszystkiego

Internet Wszystkiego także staje się oczkiem w głowie giganta z Mountain View, który chce zadbać, aby każde urządzenie w domu podłączone do Internetu miało Androida na pokładzie. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przejecie za $3,2 mld Nest Labs, firmy produkującej inteligentne termostaty i czujniki dymu. (Zwróćcie uwagę, że kwota większa niż sprzedaż Motoroli.)

Jeszcze do niedawna Google sięgało jedynie do naszych komputerów i urządzeń mobilnych, dając nam komplet wygodnych usług prawie za darmo, żądając w zamian „jedynie” nieskrępowanego dostępu do naszych danych (np. wpisywanych w Search zapytań). To właśnie było im potrzebne, aby zwiększać zyski z rynku reklamowego, gdzie już teraz do kieszeni Page’a i Brina trafia trzecia część internetowego tortu marketingowego.

W przyszłości będziemy jednak jeszcze holistyczniej otoczeni przez Google World, na który składały się będą produkty, bez których nie będziemy wyobrażali sobie życia. Kiedyś nie myśleliśmy przecież, że staniemy się tak uzależnieni od smartfonów, że po wyjściu z domu bez niego będziemy się czuli nieswojo. To samo z Facebookiem. Dziś wiele osób skarży się wręcz nawet na tzw. FOMO (strach przed ominięciem czegoś ważnego w świecie online), kiedy nie ma dostępu do mediów spółecznościowych.

Te wynalazki nie mają jeszcze przecież nawet 10 lat! Można więc założyć, że w przyszłości nie do pomyślenia będzie zostawienie dziecka bez opieki robota, lub domu bez nadzoru inteligentnego systemu. Wśród obecnie istniejących korporacji Google też jest tą, rozwijającą się najszybciej. Mimo, że ich przychody czy zyski nie dorównują jeszcze Apple czy Microsoftowi, to firmy te działają na rynku od zdecydowanie dłuższego czasu. A historia Google zaczęła się dopiero w 1997 roku.

A najlepsze może wciąż mieć przed sobą!

The Earth from space showing North and South America via Shutterstock

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu