Google

Sprawdziłem Google TV, które może zastąpić Android TV. [poradnik jak zainstalować]

Konrad Kozłowski
8

Zainstalowałem nową nakładkę Google TV dla Android TV i pomimo problemów z jedną z kluczowych nowości myślę, że to może być idealny kierunek rozwoju dla tej platformy. Możecie też przekonać się sami, bo mamy dla Was poradnik.

Co to jest Google TV?

Wraz z premierą najnowszego Chromecasta 4. generacji (2020) Google zaprezentowało także nowy interfejs na pierwszym Chromecaście sterowanym pilotem. Nazwano go Google TV, choć niedługo przed premierą (za sprawą przedwcześnie sprzedawanych urządzeń w sklepach) dowiedzieliśmy się, że jest to pod spodem Android TV z podobną wyszukiwarką i wsparciem dla aplikacji. Można więc uznać, że Google TV jest specjalnym launcherem, który zmienia wygląd i układ ekranu głównego Android TV. Czy to jest ta zapowiadana przez Google aktualizacja dla Android TV? Niewykluczone, ale na więcej informacji musimy zaczekać.

Oto Chromecast 4. generacji z pilotem (2020)

Google TV a Android TV

Ekran główny Google TV

Dzięki temu, że Google TV jest technicznie launcherem dla Android TV, prawie każdy użytkownik urządzenia z Android TV ma możliwość korzystać z Google TV. Prawie, ponieważ udostępniony plik, które pozwala zainstalować launcher na innych urządzeniach niż najnowszy Chromecast, nie jest do końca z nimi zgodny nie może zaoferować wszystkich funkcji. Niektórzy posiadacze Mi Boxa od Xiaomi zgłaszają, że występują problemy z uruchomieniem, natomiast większość użytkowników NVIDIA Shield TV informuje, że zainstalowane Google TV działa (choć nie w pełnym wymiarze).

Nowe Google TV może być lepsze od Android TV, ale powstał ogromny bałagan

Największa różnica pomiędzy Google TV a Android TV to oczywiście ekran główny. Zamiast poziomej listy aplikacji, pod którą znajdowały się aktualizowane strumienie treści z konkretnych usług, Google postawiło na... same treści. Gdy Google TV działa jak należy, prezentuje na domowym ekranie okładki oglądanych wcześniej, sugerowanych oraz najpopularniejszych materiałów z YouTube'a, Netfliksa, Prime Video, HBO Max/GO oraz innych zainstalowanych aplikacji. Dopiero poniżej znajdują się skróty do aplikacji. Poza tym Google TV znacząco się nie różni od Android TV, ponieważ nadal można instalować appki z Google Play (w tym gry), korzystać z wyszukiwarki oraz Asystenta Google.

Jak zainstalować Google TV na urządzeniu z Android TV

Do działania Google TV na urządzeniu z Android TV niezbędne jest pobranie trzech plików, z których dwa *.apk będą pochodzić z innych źródeł niż Google Play, więc robicie to na własną odpowiedzialność. Pierwszy z nich to po prostu launcher Google TV, a drugi współpracująca z nim wyszukiwarka, ponieważ jeśli jej nie zainstalujecie, to ta systemowa będzie powodować zakończenie działania launchera. Gdy obydwa pliki zainstalujecie ręcznie (np. z pendrive'a przy użyciu aplikacji ES File Explorer), możecie pobrać Home Screen Launcher for Android TV z Google Play, który umożliwia uruchamianie innych launcher'ów na Android TV.

Potrzebne pliki znajdziecie tutaj:

Należy jednak pamiętać, że po wciśnięciu przycisku domowego powrócicie do domyślnego ekranu głównego Android TV. Ustawienia na stałe nowego launchera można dokonać za pomocą komend ADB (pełna podpowiedź w jęz. angielskim tutaj), ale nie zalecam tego robić, ponieważ...

Google TV nie jest (jeszcze) lepsze od Android TV

Android TV w wersji 11 trafi wkrótce na telewizory

Google TV pokazuje swoje możliwości w pełnej krasie tylko na najnowszym Chromecaście oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie aplikacje serwisów VOD są zintegrowane z ekranem głównym i serwowane tam podpowiedzi są faktycznie użyteczne oraz pomocne. W Polsce działanie Google TV w pełnym wymiarze nie jest (jeszcze) dostępne i nie ma zbyt dużego sensu oglądać za każdym razem napisu "Błąd ładowania" w centralnej części głównego ekranu.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu