Mobile

Google Translate przetłumaczy tekst widziany przez obiektyw smartfona

Tomasz Popielarczyk
Google Translate przetłumaczy tekst widziany przez obiektyw smartfona
20

Aplikacja Google Translate jest stale rozbudowywana o nowe funkcje i algorytmy. Wkrótce doczeka się ogromnej aktualizacji, a wraz z nią interesujących nowości. Przede wszystkim twórcy mają rozbudować ją o możliwość tłumaczenia tekstu widzianego przez obiektyw smartfona. Sprawi to, że na ekranie zoba...

Aplikacja Google Translate jest stale rozbudowywana o nowe funkcje i algorytmy. Wkrótce doczeka się ogromnej aktualizacji, a wraz z nią interesujących nowości. Przede wszystkim twórcy mają rozbudować ją o możliwość tłumaczenia tekstu widzianego przez obiektyw smartfona. Sprawi to, że na ekranie zobaczymy treść w języku innym niż oryginalny.

Stabilny VLC

Stabilny z nazwy, bo jeszcze trochę do dopracowania zostało. Twórcy nie zaimplementowali w odtwarzaczu jeszcze wsparcia dla Chromecasta, które zapowiedziano ładny kawałek czasu temu - w czerwcu. Wprowadzono natomiast poprawki w obsłudze procesorów ARMv8, a także Androida 5.0 Lollipop. Większych nowości jednak nie uświadczymy. Aplikacja dobrze sobie radzi z ogromem formatów i typów plików multimedialnych i w dalszym ciągu pozostaje darmowa. Znajdziecie ją oczywiście w sklepie Google Play.

Kodujący prezydent

Prezydent Obama napisał swoją pierwszą linijkę kodu. Tym samym oficjalnie dołączył do wspierania inicjatywy "Hour of Code", o której wczoraj pisałem na AW. W rozpoczęciu przygody z programowaniem Obamie pomagało Code Studio, a konkretnie aplikacja wykorzystująca bohaterki disneyowskiej animacji Kraina Lodu (Frozen). Pierwsza linijka napisanego kodu wyglądała zatem (niezbyt ambitnie) następująco: moveForward(100);. Niemniej trzeba pochwalić sam fakt angażowania się we wsparcie dla takich inicjatyw.

Bardziej inteligentny tłumacz Google'a

Tłumacz Google'a dla Androida doczeka się niebawem dużej aktualizacji, a wraz z nią funkcji rozpoznawania i tłumaczenia tekstu "widzianego" przez obiektyw aparatu. Smartfon będzie zatem swego rodzaju okularem, za pomocą którego odczytamy tekst w języku obcym. Jest to rezultat przejęcia aplikacji WordLens, której technologię właśnie wykorzystano. Na razie obsługiwane mają być jedynie przekłady między angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim, rosyjskim oraz hiszpańskim. Na tym nie koniec, bo wprowadzono również ulepszenia w tłumaczeniu ze słuchu. Google Translate potrafił będzie rozpoznać rozmowę dwóch osób mówiących w różnych językach i przekładać np. słowa obu z nich na język angielski. A jedyne, czego do tego będzie potrzeba to aktywowanie trybu nasłuchiwania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu