Mobile

Google szykuje skaner malware’u dla Androida? Najwyższa pora

Kamil Mizera
Google szykuje skaner malware’u dla Androida? Najwyższa pora
4

Problem wirusów i innego typu złośliwego oprogramowania atakującego mobilne urządzenia staje się coraz bardziej widoczny i coraz groźniejszy. Istnienie takiego zjawiska jest faktem, a konsekwencje tegoż z czasem będą coraz poważniejsze. Za pośrednictwem tabletów czy smartfonów nie tylko dzwonimy, bu...

Problem wirusów i innego typu złośliwego oprogramowania atakującego mobilne urządzenia staje się coraz bardziej widoczny i coraz groźniejszy. Istnienie takiego zjawiska jest faktem, a konsekwencje tegoż z czasem będą coraz poważniejsze. Za pośrednictwem tabletów czy smartfonów nie tylko dzwonimy, buszujemy w necie czy gramy w gry, ale przelewany pieniądze i kupujemy produkty. Z naszych telefonów można wykraść wiele istotnych informacji dotyczących naszego prywatnego i finansowego życia. Pora się z tą sytuacją zmierzyć.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nie brakuje wirusów atakujących systemy mobilne i to bez wyjątku, zarówno Androida, jak iOSa. Niemniej jednak, przynajmniej z doniesień medialnych, można zauważyć, że twórcy złośliwego oprogramowania chętniej na cel swojego ataku wybierają system od Google i nawet nie ze względu na zabezpieczenia, ale jego otwartość, pozwalającą użytkownikom instalować aplikacje spoza oficjalnego sklepu. Ale również w Google Play pojawiają się zawirusowane aplikacje – takich sytuacji jest całkiem sporo, o czym nieraz pisaliśmy na łamach Antyweb.pl, czy to ja, czy chociażby Jan.

W związku z tym od dłuższego czasu pojawia się postulat, kierowany w stronę Google, o większą kontrolę nad sklepem i lepsze zabezpieczenia. Wygląda na to, a przynajmniej tak by wynikało z doniesień Android Police, że Google podjęło pewne działania. Po

analizie kodu APK Google Play autor wzmiankowanego artykułu odkrył ciekawą funkcję „App Check”. Może to oznaczać, że Google przygotowuje własny skaner malware’u dla urządzeń z Androidem. Ów skaner ma mieć kilka podstawowych funkcji w tym skanowanie wcześniej zainstalowanych aplikacji w poszukiwaniu malware’u czy sprawdzanie nowych instalacji pod kątem złośliwego oprogramowania. Na razie nie wiadomo, czy rzeczywiście Google przygotowuje taką funkcję, bardzo możliwe, że będą to po prostu lepsze zabezpieczenia w ramach samego sklepu, bez ingerencji w urządzenia z Androidem.

Czy owe doniesienia okażą się prawdziwe czy nie, wydaje się, że Google musi w jakiś sposób zacząć kontrolować stan bezpieczeństwa urządzeń z Androidem. Już wkrótce Android ma osiągnąć zawrotną liczbę miliarda urządzeń (jeżeli już jej nie osiągnął) i co tu dużo mówić – jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie. Dlatego dbanie o jego bezpieczeństwo stanie się tak samo wrażliwym tematem, jak w przypadku Windowsa. Zaprojektowanie darmowego skanera przez Google i zaoferowanie go użytkownikom Androida bez wątpienia wyszłoby wszystkim na zdrowie. Choć nie ma idealnego systemu zabezpieczeń i o bezpieczeństwo danych na smartfonach i tabletach muszą zadbać w pierwszej kolejności ich użytkownicy, którzy muszą zrozumieć, że smartfon to bardziej podręczny komputer niż telefon komórkowy, to jednak Google powinno im w tym pomóc, oferując odpowiednie narzędzia. To, albo zamknięcie systemu na wzór Apple, na co jednak się nie zanosi i do czego raczej nigdy nie dojdzie.

Zdjęcie: SobreAndroid, SimBlog

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu