Google

Google przeciwne urządzeniom z dwoma systemami operacyjnymi obok siebie

Mateusz Budzeń
Google przeciwne urządzeniom z dwoma systemami operacyjnymi obok siebie
9

Urządzenia wyposażone zarówno w Androida jak i Windows 8 mogłyby przyczynić się do popularyzacji najnowszych okienek. Wiele osób mogłoby spodziewać się, że Microsoft mimo wszystko nie będzie chciał sprzętu, gdzie obok Windows 8 pojawi się Android. Jednak to Google jest przeciwne takim rozwiązaniom....

Urządzenia wyposażone zarówno w Androida jak i Windows 8 mogłyby przyczynić się do popularyzacji najnowszych okienek. Wiele osób mogłoby spodziewać się, że Microsoft mimo wszystko nie będzie chciał sprzętu, gdzie obok Windows 8 pojawi się Android. Jednak to Google jest przeciwne takim rozwiązaniom.

Windows 8 miał zdobyć sporą część udziałów na rynku tabletów. Niestety, ale interfejs Modern UI nie znalazł zbyt wielu nabywców. Powodów takiego stanu rzeczy jest sporo. Tablety z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu są droższe od konkurentów z Androidem, nadal brakuje wielu aplikacji na Modern UI oraz sam wybór urządzeń jest dość ubogi. Producenci widząc niezbyt dobrą sprzedaż laptopów oraz tabletów hybrydowych szukają nowych rozwiązań, które miałby podwyższyć przychody. Ciekawym pomysłem jest połączenie dwóch systemów operacyjnych w jednym urządzeniu. Na rynku ostatnio pojawiło się kilka urządzeń wyposażonych jednocześnie w Androida oraz Windows 8. Przykładem takiego rozwiązania jest tablet hybrydowy ASUS Transformer Book Trio, którego miałem okazję przez chwilę używać. W stacji dokującej znalazł się pełny Windows 8 natomiast sam tablet został wyposażony w Androida. Wszystko działało naprawdę ciekawie. Przełączanie między systemami odbywało się za pomocą odpowiedniego przycisku. Do tej pory wyczekiwałem innych urządzeń tego typu, bo według mnie jest to naprawdę świetne rozwiązanie. Jednak możliwe, że producenci zrezygnują z instalacji tych dwóch systemów operacyjnych obok siebie i klienci zostaną zmuszeni do wyboru systemu lub kupna dwóch oddzielnych urządzeń.

Podczas ostatnich targów CES firma Asus zaprezentowała kolejne urządzenie wyposażone zarówno w system od Google jak i ten od Microsoftu. Według CNet and Digitimes zaprezentowany sprzęt może zostać wycofany ze sprzedaży, ponieważ Google naciska na producenta, aby zaprzestał produkcji kolejnych modeli. Firma z Mountain View wcześniej kojarzona głównie z nieobowiązującym obecnie hasłem: „Don’t be evil” postąpiła w sposób dość nietypowy jak na nią. Większość osób spodziewała się, że to właśnie Microsoft nie będzie chciał urządzeń, gdzie praktycznie Modern UI zostanie zastąpiony przez Androida.

Sytuacja pokazuje, że Google dość mocno obawia się konkurencji ze strony Microsoftu. Urządzenia wyposażone w system Windows 8 jak i Android z pewnością wpłynęłyby pozytywnie na udziały najnowszych okienek na rynku tabletów, a co za tym idzie większe zainteresowanie Modern UI zarówno po stronie użytkowników jak i programistów. Reakcja Google choć prosta do wyjaśnienia budzi lekki nie pokój. Firma przeistacza się w kolejnego monopolistę zdolnego do niemal wszystkiego by tylko promować jedyny słuszny produkt – własny. Ostatnio pojawiły się informację o smartfonach wyposażonych w system Android oraz Windows Phone 8. Ciekawe czy reakcja Google znów będzie tak sama jak w przypadku urządzenia Asusa.

Źródło: neowin.net
Grafika: [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidWindows 8