Felietony

Google powinno wreszcie zrobić własny odpowiednik Dropboxa

Grzegorz Marczak
Google powinno wreszcie zrobić własny odpowiednik Dropboxa
16

Legendarny Google Drive, który od czasu do czasu pojawia się w różnych sensacyjnych publikacjach w sieci tak naprawdę nie istnieje a szkoda. Google wprawdzie dołożyło do Google Docs możliwość wgrywania plików o różnym formacie ale to nadal nie to czego oczekuję. Google Drive miał być swojego rod...

Legendarny Google Drive, który od czasu do czasu pojawia się w różnych sensacyjnych publikacjach w sieci tak naprawdę nie istnieje a szkoda. Google wprawdzie dołożyło do Google Docs możliwość wgrywania plików o różnym formacie ale to nadal nie to czego oczekuję. Google Drive miał być swojego rodzaju odpowiednikiem Dropboxa, który moim zdaniem nadal jest bezkonkurencyjną na rynku usługą.

Dlaczego więc Google nie robi własnego Dropboxa? Można przypuszczać, że według strategii firmy nie jest on potrzebny bo przecież wszystkie potrzebne usługi już są w chmurze. Mam tutaj na myśli dokumenty, zdjęcia, filmy i pocztę. Możemy też dokupić więcej przestrzeni jeśli nam jej brakuje. Rozumiem też, że taki Google Drive mógłby wprowadzić sporo zamieszanie i w pewnych aspektach być problemem dla innych produktów.

Nie jest jednak jeszcze tak idealnie jakby chciało Google. Mimo iż jestem zaawansowanym użytkownikiem produktów tej firmy cały czas korzystam z dropboxa - dlaczego? Dokumenty Google nie są idealne i dużo treści tworzę w zewnętrznych edytorach, picasa nie używam i chyba nigdy nie będę bo nie mogę się do tego narzędzia przyzwyczaić. Do tego dochodzi jeszcze brak narzędzia do łatwego udostępnienia różnych rodzajów informacji i plików co w Dropbox jest zrobione niemal idealnie.

Czego więc oczekiwałbym po takiej usłudze - bo nie mogłaby to być zwykła kopia Dropboxa? Przede wszystkim dostępność i pełna integracja z Chrome, Chrome OS i Android tak aby przenoszenie jakichkolwiek danych nie było problemem. Po drugie integracja z innymi usługami. Dla przykładu - tworzę katalog z plikami które chce udostępnić osobom współpracującym to wybieram ich z listy kontaktów z Gmaila, lub odpowiedni krąg z Google+.

Inna bardzo potrzebna integracja to możliwość edytowania dokumentów znajdujących się w Google Drive z poziomu każdego urządzenia z Androidem. Tego w tej chwili brakuje mi w Dropbox - mogę na telefonie otworzyć zapisany dokument ale nie mogę go już edytować (albo nie wiem jak i czego muszę użyć).

Ciekawym rozwiązaniem byłoby też zintegrowanie Google Drive ze wszystkimi miejscami w jakich przechowujemy dane w Google. Mam tutaj na myśli Dokumenty, muzykę, zdjęcia. W przypadku gdyby były one dostępne z poziomu desktopowej aplikacji ułatwiłoby to znacznie dostęp do nich i dawało kolejne ciekawe możliwości.

Nie wspominam oczywiście o tych funkcjach, które w tej chwili oferuje konkurencja w postaci Dropboxa - dla mnie to podstawa każdej usługi hostowania plików w chmurze.

Google Drive mógłby być więc bardzo ciekawym narzędziem usprawniającym pracę użytkownikom. Potrzeby są moim zdaniem dość łatwe do zdefiniowania no i jest jeszcze jeden dobry motywator czyli konkurencja. Dropbox to oczywistość, ale zarówno Microsoft jak i Apple mają swoje odpowiednik "czegoś" podobne w chmurze (nawet jeśli iCloud teraz wygląda jak wygląda, to z pewnością będzie rozwijany).

Tak więc drogie Google, róbcie tego Drive czy jakkolwiek to nazwiecie - wielu użytkownikom by się po prostu przydał a z pewnością potencjał takiego rozwiązania zostanie wykorzystany w przyszłości przy integracji z innymi usługami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleDropboxGoogle Drive