Felietony

Google Play z dostępem do muzyki, książek i filmów w Polsce? Na to czekam!

Jan Rybczyński
Google Play z dostępem do muzyki, książek i filmów w Polsce? Na to czekam!
17

Oprócz większej ilości aplikacji na na tablety Apple ma jeszcze jedną przewagę nad Google - iTunes daje bezproblemowy dostęp do muzyki, filmów i książek, a to znaczy, że nie tylko daje użytkownikom do ręki tablet, ale także jest w stanie zapełnić go interesującą treścią. Być może ceny nie są najmocn...

Oprócz większej ilości aplikacji na na tablety Apple ma jeszcze jedną przewagę nad Google - iTunes daje bezproblemowy dostęp do muzyki, filmów i książek, a to znaczy, że nie tylko daje użytkownikom do ręki tablet, ale także jest w stanie zapełnić go interesującą treścią. Być może ceny nie są najmocniejszą stroną tego rozwiązania, ale nadrabiają wygodą i jakością usług. W tej chwili gdy chcę obejrzeć film w jakości HD i chcę to załatwić w ciągu kilku minut nie wychodząc z domu, iTunes dostarcza mi taką możliwość. Google również oferuje takie usługi, niestety nie w Polsce. To się jednak może bardzo niedługo zmienić, na co czekam i doczekać się nie mogę.

W ogóle wygodny dostęp do filmów, książek czy muzyki jest wciąż pewnym problemem w naszym kraju, jeżeli chcemy to wszystko załatwić szybko i nie wychodząc z domu. Z muzyką sytuacja się poprawia, dzięki serwisom strumieniującym ją z internetu, jest też sporo internetowych księgarni oferujących e-booki. Wciąż mogłoby być lepiej, ale największym problemem są filmy w wysokiej rozdzielczości. Pomijając już samą niedostępność wielu seriali, po prostu nie ma serwisów, które pozwalają pobrać film w jakości 720p lub lepiej 1080p i mają bogatą bibliotekę, niewykluczającą wielu najnowszych produkcji. W zasadzie jedynym źródłem filmów w wysokiej jakości, nie licząc iTunes są płyty Blu-Ray, które mnie nie interesują z dwóch względów - nie mogę ich pobrać przez internet oraz nie mam i nie chcę mieć odtwarzacza płyt Blu-Ray, bo i tak nie podłącze go do urządzeń, na których chcę oglądać filmy.

Część z tych problemów może niedługo zostać rozwiązana wraz z pojawieniem się do tej pory niedostępnych usług sklepu Google Play. Usługa zaoferuje wygodę znaną z iTunes na urządzeniach z Androidem i ma również szansę zaproponować lepsze ceny. Czekam na jej uruchomienie od czasu rebrandingu sklepu Play. Teraz pojawiają się pierwsze sygnały, że moje oczekiwanie i zapewne wielu mieszkańców Polski może powoli dobiegać końca. Serwis Android Authority przytoczył dwa źródła, które mówią o tym, że losowe urządzenia z Androidem w Polsce dostają dostęp do książek, filmów i muzyki. Pierwszym z nich jest wątek na Reddit, drugim zrzut ekranu umieszczony na polskim forum Android.com.pl.

Wygląda na to, że jest to testowanie i stopniowe wprowadzanie nowej usługi, które Google praktykuje przy wielu okazjach, dając dostęp najpierw ograniczonej grupie osób, a później stopniowo udostępniając usługę wszystkim użytkownikom. Oznaczałoby to, że pełen dostęp do wszystkich usług Play jest naprawdę niedaleko, oddalony najwyżej o tygodnie, jeśli nie dni. To byłaby świetna wiadomość, a iTunes nareszcie zyskałby mocnego konkurenta na naszym rynku, chociaż nie mam wątpliwości, że udostępnienie dużej ilości polskich książek i filmów z polskimi napisami oraz polskim dubbingiem może zająć jeszcze trochę czasu.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że przy odrobinie wysiłku i zaparcia można spreparować tego rodzaju zrzuty ekranu, które mogą być jedynie umiejętnym trollowaniem, wzbudzającym nadzieję. Z tego względu jak zawsze zalecam ostrożność, mając jednocześnie nadzieję, że nowe usługi faktycznie do nas trafią lada dzień.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglemuzykaAndroidGoogle Play