Google

Google Play na Surface Pro? Od dziś to możliwe z BlueStacks App Player!

Paweł Aleksandruk
Google Play na Surface Pro? Od dziś to możliwe z BlueStacks App Player!
18

Czy zastanawiałeś się nad kupnem Surface Pro, ale ze względu na małą ilość aplikacji rozważasz także kupno tabletu z Androidem? Teraz już nie musisz się zastanawiać! Dzięki BlueStacks App będziesz miał dostęp do 700 tys aplikacji z Google Play, także na urządzeniach Surface Pro. OK, tak na prawdę, t...

Czy zastanawiałeś się nad kupnem Surface Pro, ale ze względu na małą ilość aplikacji rozważasz także kupno tabletu z Androidem? Teraz już nie musisz się zastanawiać! Dzięki BlueStacks App będziesz miał dostęp do 700 tys aplikacji z Google Play, także na urządzeniach Surface Pro. OK, tak na prawdę, to “tylko” około 400 tys aplikacji jest zoptymalizowanych pod większe wyświetlacze, to i tak ta ilość dodatkowego “softu” na jaki może teraz liczyć użytkownik Surface Pro i innych urządzeń z Windows 8, jest dość kuszącą opcją. Nieprawdaż?

Przyznam się szczerze, do tej pory wcale, ale to wcale nie zastanawiałem się nad Surface Pro od Microsoftu, jednak jak to mówi stare przysłowie “Tylko krowa nie zmienia poglądów”, tak i ja musiałem uderzyć się w pierś i przyznać do tego, że Surface Pro coraz bardziej zaczyna mi się podobać... Ogólnie to system Windows 8 czy to na ultarbooku, czy tablecie, może i nie jest jeszcze spełnieniem marzeń każdego użytkownika i pewnie nigdy nie będzie dla każdego, ale ja osobiście coraz bardziej zaczynam się do niego przekonywać. W końcu Microsoft ładuje sporo kasy w rozwój systemu i trzeba mu to przyznać, że po mału bo pomału, ale zaczyna chyba umacniać swoją, “nową” pozycję na rynku systemów operacyjnych i urządzeń mobilnych. Nie wiem, nie wypowiem się, są to tylko moje przypuszczenia, gdyż osobiście nie miałem - jeszcze - możliwości zabawy z nowym Windowsem 8 - choć z chęcią bym przetestował takie urządzenie, to muszę poczekać, aż ktoś mi je sprezentuje, udostępni do testów, lub będzie mnie na nie stać;).

Przejdziemy jednak to sedna, na mojej liście gadgetów, które chciałbym dostać w swoje ręce pojawiło się kolejne “za” po stronie urządzeń Micrsoftu. Tym razem, sprawcą całego zamieszania jest aplikacja, dzięki której uzyskamy dostęp do skarbca z Androidowymi apkami, a co najważniejsze, będziemy mogli z większości z nich korzystać ma urządzeniach z Windows 8.

BlueStacks to emulator Androida, który pozwalał zarówno użytkownikom Maca jak u starszych wersji Windows korzystać z aplikacji dostępnych na Google Play. Od dzisiaj jest dostępna również jego najnowsza wersja przeznaczona dla systemu Windows 8, która jest także kompatybilna z Surface Pro i w praktyce z każdy innym tablet z Windowsem na pokładzie. No może prawie każdym, gdyż niestety ale użytkownicy Windowsa RT zostali wykluczeni z tego “magicznego kręgu” i będą musieli obejść się smakiem.

Korzystanie z BlueStacks App tak właściwie to nabrało większego sensu dopiero w momencie pojawienia się na rynku Winows 8 - jako systemu w pełni dostosowanego do ekranów dotykowych. W poprzednich wersjach użytkownicy narzekali na pewne błedy podczas zabawy aplikacją z wykorzystaniem myszy i klawiatury. Aplikacja BlueStacks dla Windows 8 została wyposażona również w “Charms menu”, które współgra z nowym systemem operacyjnym Microsoftu i idealnie wpasowuje się w jego nowy wygląd.

Jak powiedział SEO BlueStacks, Rosen Sharma “Bądźmy szczerzy, Surface Pro bez aplikacji jest tak na prawdę ‘błyszczącą cegłą’. Dopiero jego zawartość powoduje, że hardware ożywa. Z nowymi możliwościami (jakie daję BlueStacks) kupno Surface Pro nabiera więcej sensu. Sam także go kupiłem” - i chyba trudno się z nim nie zgodzić.

Choć BlueStacks jest jeszcze w wersji beta, a wiele aplikacji Androida nie jest zoptymalizowanych na tablety, szczególnie te z wyświetlaczami w okolicach 10 cali i wyżej, to samo pojawienie się takiej opcji jest bardzo interesujące.

Kolejną przeszkodą, może okazać się to, że aplikacje nie zostały napisane dla Windows 8 tylko pod urządzenia Androidowe. Taki stan rzeczy, może sprawić że aplikacje nie będą “umiały” w pełni wykorzystać potencjału urządzeń z Windows 8, takich jak chociażby procesora Intel i5.
Jednak z drugiej strony, jeśli samo rozwiązanie zaproponowane przez BlueStacks zyska wielu zwolenników i ludzie zaczną się interesować tematem, wielu developerów aplikacji na Androida może zdecydować się na zoptymalizowanie swoich aplikacji dla dwóch systemów równocześnie. Szczerze kibicuję tej koncepcji i czekam na jej dalszy rozwój.

Choć zastanawia mnie fakt, czy dzięki takiemu rozwiązaniu sklep z Aplikacjami Windowsowymi ma jakąkolwiek racje bytu? Czy nie jest to oby kolejna próba pokrzyżowania planów firmy Microsoft, tym razem może nie bezpośrednio - ale pośrednio przy użyciu firmy BlueStacks i jej aplikacji, która pozwoli na wtargnięcie do zamkniętego ekosystemy Windowsa, firmie Google? Czas pokaże, ale myślę, że cała sytuacja z dopuszczeniem takiego rozwiązania, może doprowadzić do całkiem nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Osobiście, czekam na takie urządzenie, dzięki któremu będę mógł czerapać pełnymi garściami zarówno z App Store jak i Google Play - tu Surface Pro daje mi pewne nadzieje i coraz bardziej zastanawiam się nad jego zakupem - choć cena troszkę jeszcze odstrasza, to zaczynam dostrzegać, coraz więcej możliwości jake daje platforma Windows 8. Mam nadzieję, że już niebawem, będę w stanie się o tym przekonać osobiście i dostane w swoje ręce jak nie Surface Pro to może chociaż jakiegoś ultrabooka;). Wtedy na pewno przetestuję możliwości tej aplikacji i podzielę się z wami wrażeniami.

A teraz, zgodnie z hasłem - i adresem strony z której możecie pobrać BlueStacks - Get Your Apps Back!

Co myślicie o takim rozwiązaniu, czy jest ono praktyczne czy może ryzykowne? Czy myślicie, że Surface Pro lub inne urządzenie z Windows 8 ma szansę stać się uniwersalnym produktem wykorzystującym potencjał aplikacja stworzonych na Androida i iOS? Jakie jest wasze zdanie na temat powstania tej i podobnych do niej aplikacji, czy stanowią one zagrożenie dla aplikacji tworzonych wyłącznie pod Windows? Czekam na Wasze komentarze.

Foto: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu