Android

Google Play będzie mieć kiosk. Gazety i magazyny na Androidzie przyjmą nowe oblicze?

Tomasz Popielarczyk
Google Play będzie mieć kiosk. Gazety i magazyny na Androidzie przyjmą nowe oblicze?
6

Popularne ostatnio zjawisko cyfryzacji prasy nieodłącznie wiąże się z wiodącymi platformami mobilnymi - iOS oraz Androidem. Na obu możemy dziś znaleźć wiele popularnych tytułów z różnych segmentów i branż. Google jednak przygotowuje się do zmiany swojej oferty i otwarcia usługi o wymownej nazwie New...

Popularne ostatnio zjawisko cyfryzacji prasy nieodłącznie wiąże się z wiodącymi platformami mobilnymi - iOS oraz Androidem. Na obu możemy dziś znaleźć wiele popularnych tytułów z różnych segmentów i branż. Google jednak przygotowuje się do zmiany swojej oferty i otwarcia usługi o wymownej nazwie Newsstand, czyli kiosk.

W Polsce mamy dość ograniczony obraz tego, co Google Play oferuje za oceanem. Tam, oprócz aplikacji i książek znajdziemy m.in. dział z magazynami, gdzie można znaleźć szeroko pojętą prasę w formie cyfrowej. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ewoluuje on w coś znacznie większego, a w konsekwencji być może otworzy się też na nowe rynki - w tym nasz.

O nowościach donosi znany z analizowania plików składowych aplikacji serwis Android Police. Tym razem sprawdzono, co kryje w sobie najnowsza wersja sklepu Google Play z numerkiem 4.4. Znalezione tam informacje wskazują, że wkrótce zadebiutuje nowy dział - Google Play Newsstand. W marcu, w tych samych miejscach Android Police znalazł informacje o usłudze Google Play News, co miało być prawdopodobnie zalążkiem do dystrybucji gazet/newsów za pośrednictwem platformy. Idąc drogą dedukcji, możemy podejrzewać, że Kiosk będzie swoistym połączeniem obu tych działów, co pozwoli na efektywną sprzedaż cyfrowych wersji gazet i magazynów.

<string name="newsstand_download_required">To continue, you need the latest Play Newsstand app.</string>
<string name="widget_newsstand_now_playing">My Newsstand</string>
<string name="how_to_newsstand_app">Open the Play Newsstand app</string>
<string name="warm_welcome_try_newsstand_app">Try Newsstand app</string>
<string name="warm_welcome_title_newsstand">Check out the latest magazines and news</string>
<string name="warm_welcome_description_newsstand">Your favorite magazines and news are right here on Google Play. Pick up the latest issues or try out a free trial subscription. Read instantly with the Play Newsstand app, even offline.</string>
<string name="content_description_thumbnail_newsstand">Image of newsstand cover %1$s</string>
<string name="no_results_for_query_newsstand">No newsstand results found for "%1$s". Extending the search to the entire Store.</string>

Google Play Newsstand będzie dysponował własną aplikacją, działającą w analogiczny sposób jak Google Books czy Google Moves. Nie zabraknie tutaj oczywiście trybu offline. Użytkownicy otrzymają możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego, co wskazuje na to, że w kiosku będziemy mogli kupić prenumeratę/subskrypcję kolejnych wydań danego magazynu (a może wszystkich - zupełnie tak, jak muzykę w Spotify i Deezerze, seriale w Netflix czy ksiązki w Legimi?).

Kiedy zobaczymy Google Play Newsstand? Na 24 października Google zaplanował konferencję w Nowym Jorku, ale podobno nie zobaczymy na niej nowych Nexusów i Androida 4.4. Spotkanie ma być bowiem poświęcone tylko nowościom w Google Play. Skoro gigant z Mountain View organizuje specjalną konferencję, to teoretycznie powinniśmy zobaczyć coś dużego. Czy będzie to Newsstand? Okaże się w czwartek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu