Google

Najlepsze gry i aplikacje mobilne w Google Play

Piotr Kurek
Najlepsze gry i aplikacje mobilne w Google Play
0

Dziś startuje Google I/O — coroczna konferencja dla programistów, na które nie brakuje także rozwiązań dla normalnych użytkowników systemu Android i innych urządzeń firmy. Na kilkanaście godzin przed otwierającą wydarzenie prezentacją, firma ogłosiła zwycięzców czwartej edycji konkursu Google Play Award.

Google przy okazji swojej konferencji I/O ogłasza laureatów Google Play Award. Sklep Google Play oferuje niezliczoną liczbę gier i aplikacji, z których ciężko samemu wyszukać najciekawsze i najpotrzebniejsze z nich. Przynajmniej raz w roku z pomocą przychodzi samo Google organizując konkurs na najlepszą grę i aplikację w kilku kategoriach, które na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy pojawiły się w sklepie lub otrzymały aktualizacje znacząco wpływające na ich funkcjonowanie. W tym roku zdecydowano się na 9 kategorii, w których nominowano kilkadziesiąt pozycji z całego świata. Nominowane do nagrody gry i aplikacje zaprezentowano w zeszłym miesiącu, a tradycyjnie, na kilkanaście godzin przed otwarciem Google I/O, firma przedstawia zwycięzców konkursu.

Zobacz też: Drodzy użytkownicy: nie, te aplikacje nie zaktualizują Androida w Waszym telefonie

Best Breakthrough App


Nagrodę przełomwej aplikacji otrzymuje Slowly. Narzędzie stara się przywrócić nam wiarę w tradycyjne wysyłanie listów — jednak w nowoczesnej formie. Pozwala na poznawanie nowych ludzi i wysyłanie do nich cyfrowych wiadomości, które w zależności od odległości między nadawcą i adresatem, którzy są dopasowywani min. na podstawie języka, czy zainteresowań, potrzebują odpowiedniego czasu dotarcia.

Best Breakthrough Game

W tej kategorii zwyciężyła produkcja, która może wielu zaskoczyć. MARVEL Strike Force nie jest specjalnie odkrywczą grą. Pojawiają się w niej mechaniki, z których inni twórcy korzystali już wcześniej. To typowa produkcja nastawiona na mikropłatności, w której gracz odblokowuje dostęp do nowych postaci i buduje drużynę z najlepszych bohaterów uniwersum Marvela, która wyrusza do turowej walki z przeciwnikami znanymi z komiksów, filmów, seriali i innych gier z tego świata.

Standout Build for Billions Experience


Canva nie jest nową aplikacją, która pojawiła się na przestrzeni ostatniego roku. W Google Play zawitała już w 2017 r. i od tego czasu jest stale rozwijana o nowe funkcje, czy narzędzia, z których korzystają miliony miłośników cyfrowej edycji zdjęć, czy tworzenia własnych kompozycji i grafik. Więcej o tym narzędziu poczytacie we wpisie Grzegorza Canva – testowałem to narzędzie w 2013 roku, jak dzisiaj wygląda?

Best Accessibility Experience

W zakresie dostępności najlepszą aplikacją jest Envision AI, która skierowana jest do osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku. Z tego narzędzia skorzystają zarówno ludzie niewidzący oraz niedowidzący. Dzięki skanowaniu przez aplikację otoczenia w łatwy sposób dowiedzą się co w okół nich się znajduje. Envision pomoże także w odczytywaniu tekstów z różnych nośników i odczyta je na głos.

Best Social Impact

Wisdo to aplikacja społecznościowa, która łączy ludzi o podobnym doświadczeniu życiowym. Po stworzeniu profilu, opowiedzeniu swojej historii, mamy szansę spotkać osoby, z którymi podzielimy się własnymi doświadczeniami i dowiemy się czegoś ciekawego o życiu innych.

Standout Well-Being App

Woebot to robot, który pomoże zmierzyć się z problemami życia codziennego. W aplikacji znajdziemy odpowiedzi, porady i wskazówki na zadawane botowi pytania w oparciu o elementy terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i dialektyczno-behawioralna (DBT). Woebot nie stawia diagnozy, ale może być przydatny w sytuacjach, w której potrzebujemy się zrelaksować, odprężyć, czy odstresować.

Best Living Room Experience

Neverthink jest jedną z tych aplikacji, które Google lubi na tyle, że przyznało jej kolejną statuetkę. W grudniu ubiegłego roku narzędzie to otrzymało nagrodę Google Play Best za 2018 rok. Aplikacja ta ma gwarantować dostęp do najlepszych treści wideo udostępnianych każdego dnia poprzez selektywne ich dobierane przez zespół pracujący nad aplikacją. Pozwala na wybranie interesujących nas kategorii i otrzymywanie powiadomień z najlepszymi filmikami w sieci.

Most Beautiful Game

Najładniej wyglądającą grą, która otrzymała statuetkę w tej kategorii jest Shadowgun Legends. Futurystyczna strzelanina FPS oferuje masę świetnej zabawy, zarówno dla pojedynczego gracza, jak i w rozgrywkach sieciowych — w postaci trybu kooperacji, jak i potyczek PvP. Nie zabrakło tu jednak rozwiązań znanych z gier RPG, dzięki którym możemy rozwijać bohatera, uzbrajać go w lepszy ekwipunek i przydzielać mu dodatkowe umiejętności.

Most Inventive

Najbardziej pomysłową grą, zdaniem Google, jest Tick Tock: A Tale for Two. Kooperacyjna gra logiczna dla dwóch graczy utrzymana w bardzo mrocznym klimacie i przepełniona interesującymi i trudnymi zagadkami. Co prawda tytuł ten starczy zaledwie na 2,5 godziny zabawy, jednak w tak krótkim czasie skondensowana jest potężna dawka emocji.

Warto zaznaczyć, że na 9 pozycji, tylko jedna jest w pełni płatna. W dobie gier i aplikacji stawiających na inny model monetyzacji, niż odgórne płacenie za konkretny tytuł, nie powinno to dziwić ani zaskakiwać. Co prawda część wyróżnionych pozycji nie zawiera w sobie mikropłatności, tak kilka z nich umożliwia rozbudowane zakupy w aplikacji.

Wszystkie nagrodzone oraz nominowane gry i aplikacje dostępne są w specjalnej zakładce poświęconej Google Play Award 2019, którą znajdziecie w Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu