Felietony

Google Nexus Tablet nadchodzi, być może z Androidem 5.0

Konrad Kozłowski
Google Nexus Tablet nadchodzi, być może z Androidem 5.0
2

Informacje o nadchodzącym tablecie od Google krążą po sieci od jakiegoś czasu. Jak informuje serwis TechnoBuffalo ze swoich "zaufanych" źródeł, rzeczywiście będzie on nosił nazwę Google Nexus Tablet, będzie posiadał siedmiocalowy ekran i zadebiutuje on na konferencji Google I/O, która startuje już 2...

Informacje o nadchodzącym tablecie od Google krążą po sieci od jakiegoś czasu. Jak informuje serwis TechnoBuffalo ze swoich "zaufanych" źródeł, rzeczywiście będzie on nosił nazwę Google Nexus Tablet, będzie posiadał siedmiocalowy ekran i zadebiutuje on na konferencji Google I/O, która startuje już 27 czerwca.

Okoliczności wkroczenia na rynek tabletu od Google nie są prawdopodobnie przypadkowe. W kwietniu tego roku witryna comScore, opublikowała interesujące sprawozdanie na temat udziałów tabletów na amerykańskim rynku. Mogliśmy w nim przeczytać, że tablet od Amazaon -  Kindle Fire okupował aż 54,4% rynku urządzeń z Androidem na pokładzie, zostawiając w tyle całą rodzinę Galaxy Tabów od Samsunga (15,4%).  Na uwagę zasługuje fakt, że Kindle Fire dokonał niesamowitego skoku w statystykach, ponieważ jeszcze w grudniu zeszłego roku jego udział w rynku tabletów z systemem od Google wynosił 29,4%.

Na marginesie chciałbym zaznaczyć, że w opublikowanym raporcie od comScore, pojawiła się również inna ciekawa informacja - mianowicie średnia ilość odsłon stron internetowych okazała się najwyższa na urządzeniach z ekranem wielkości 10 cali. Im mniejszy rozmiar, tym dalsze miejsce w całej statystyce, co pokazuje, że pomimo mobilności i dużej wygody użytkowania z siedmiocalowych tabletów, konsumentom wygodniej jest konsumować niektóre treści na większych ekranach.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co było bodźcem do rozpoczęcia prac na własnym tabletem od marki Google, najwyraźniej jednak firma nie jest zadowolona z urządzenia, które lideruje w statystykach (Kindle Fire) oraz z dotychczasowych dokonań innych producentów, których produkty nie mogły i nie mogą nawiązać walki z iPadem, a teraz także z "wypatroszonym z prawdziwego Androida" Kindle Fire.

Jak czytamy na TechnoBuffalo, za wykonanie Google Nexus Tablet ma być odpowiedzialna firma Asus, wspierany przez grupkę ludzi od Google. Jak wspomniałem wielkość ekranu ma wynosić siedem cali i tablet ma zostać zaprezentowany na tegorocznym Google I/O. Najprawdopodobniej zostanie również rozdany obecnym tam deweloperom. Sprzeczne informacje pojawiają się jednak odnośnie wersji systemu, w jaki ma zostać wyposażony Nexus Tablet. Część źródeł twierdzi, że najnowsza wersja systemu nie pojawi się na tym urządzeniu, ale powtarzane informacje na jego temat wskazują, iż możliwe jest pokazanie Androida "piątki", znanego również pod nazwą "Jelly Bean".

 Jak opisywaliśmy już na Antyweb, NVIDIA planuje wdrożenie na rynek tabletów wyposażonych w czterordzeniowe układy Tegra 3, których cena oscylowałaby w okolicach 200 dolarów. I właśnie Google Nexus Tablet ma zawierać w sobie ten układ, a więc realne jest, że jego cena nie przekroczy "magicznej" już bariery 200 amerykańskich dolarów.

W przypadku pojawienia się na rynku już w tym roku, tak dobrze zapowiadającego się produktu, możemy z przyjemnością oczekiwać na odpowiedź konkurencji. Nowy iPad, pomimo ogromnej sprzedaży, nie zachwycił, a wręcz zawiódł część użytkowników, więc następna generacja tego tabletu musi czymś zaskoczyć. Zamknięty na usługi sklepu Amazon Kindle Fire, jest ciekawym produktem, lecz często zarzuca mu się właśnie zbyt mały ekran, a plotki na temat dziewięcio- czy dziesięciocalowego następcy dla Kindle Fire co chwilę pojawiają się w sieci. Nadchodzące miesiące będą bardzo interesujące w segmencie tabletów i najciekawsze pytanie jakie się teraz pojawia brzmi: czy Google będzie w stanie podpisać się pod produktem, który udowodni, że Android nie jest systemem tylko i wyłącznie na smartfony.

Źródła grafik: 1, 2 i 3.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu