Google

Google nagle i bez słowa wycofuje nowy wygląd aplikacji - czy odświeżone Wiadomości wrócą?

KK
Konrad Kozłowski
27

Z czystej ciekawości, ale i na potrzeby tekstu, zainstalowałem najnowszą wersję aplikacji Wiadomości do obsługi SMS-ów na Androidzie. Nie byłem zadowolony ze wszystkich dokonanych zmian, ale można powiedzieć, że zdążyłem szybko przywyknąć do odświeżonego interfejsu. Interfejsu, który Google nagle wycofało, a my nie wiemy czy i kiedy w ogóle wróci.

Google pocie czoła pracuje aktualnie nad nowymi odsłonami wielu usług oraz aplikacji. W przeglądarce możemy już od dawna cieszyć się z nowego Kalendarza Google, od stosunkowo niedawna korzystamy z odświeżonego Gmaila, ale przed firmą z Mountain View jeszcze sporo pracy, by ujednolicić cały swój ekosystem produktów. Istotnymi elementami tej układanki są też aplikacje mobilne, które nie mają odpowiedników na komputerze - należą do nich Telefon (dialer) oraz właśnie Wiadomości. Nowy Material Design 2 zapowiada sporo modyfikacji względem wcześniejszego stylu, momentami można wspomnieć o rewolucji. Omijano bowiem do tej pory szerokim łukiem ciemny motyw, który zyskuje na popularności. Ani Android, ani aplikacje dedykowanej tej platformie nie mogą pracować w całkowicie ciemnym trybie - a marzy o tym niemałe grono użytkowników.

Taki gigant jak Google musi działać rozsądnie i rozważnie. Zmiany nie mogą być wprowadzane w sposób lekkomyślny, choć zdarzają się sytuacje, w których firma jest całkowicie pewna swojego nowego produktu czy nowej wersji popularnej usługi, dlatego dochodzi do wyjątków od tej reguły. Nowy Gmail wciąż jest opcjonalny dla dość szerokiej grupy użytkowników, ale nadejdzie moment, w którym przełączenie na nowy interfejs nastąpi automatycznie. Czy podobnie stałoby się z odświeżoną aplikacją Wiadomości? Na tę odpowiedź przyjdzie nam jeszcze zaczekać.

Google z dnia na dzień wycofało kompletnie nowy wygląd aplikacji u użytkowników, którzy z rozmysłem zdobyli najświeższe wydanie Wiadomości i zrobili wszystko, by móc z niego skorzystać. Nie byłem zachwycony dokonanymi zmianami, ale brakowało mi między innymi możliwości zmiany koloru konwersacji/kontaktu, co było bardzo przydatne w poprzedniej wersji, ale pogodziłem się z nową koncepcją Google. Nie wiemy z jakich powodów zapadła decyzja o wycofaniu odświeżonego interfejsu, ale od kilku godzin użytkownicy raportują jego brak i powrót poprzedniego wyglądu aplikacji. Google nie poinformowało nikogo dlaczego tak się stało ani czy mamy spodziewać się przywrócenia nowego interfejsu w najbliższej przyszłości.

Cała operacja rozegrała się po stronie serwera, co jest coraz popularniejszą praktyką stosowaną przez takie firmy jak Google czy Facebook. Daje to możliwość większej kontroli nad tym, jak działają i wyglądają dane aplikacje na urządzeniach użytkowników. Ci wielokrotnie i z przeróżnych powodów decydowali się na instalację starszych wydań, na przykład w celu uniknięcia wprowadzenia reklam. Gdy zależy to od przełącznika na serwerze, a nie zawartości danych w aplikacji, firmy mogą zdalnie wprowadzać zmiany w swoich produktach.

Zdarza się to na przykład w głównej aplikacji Facebooka czy Messengerze - pomimo braku aktualizacji samej aplikacji przez Google Play czy App Store, program mógł zyskać nowy wygląd, gdyż pliki odpowiedzialne za tę zmianę były już od dawna na urządzeniu, wystarczyło je tylko aktywować. Google najwyraźniej pozostawia sobie regularnie furtkę do możliwości wycofania zmian, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: