Google

Google na poważnie weźmie się za VR, powstanie system Android VR

Konrad Kozłowski
Google na poważnie weźmie się za VR, powstanie system Android VR
3

Jestem bardzo ciekaw, czy pojawienie się zestawu VR od Google wraz z nową, dedykowaną platformą, która oczywiście nazywać się będzie Android VR, okaże się końcem dla kartonowych gogli Cardboard. Jestem wciąż zachwycony możliwościami ultra-taniego zestawu, który był pierwszym krokiem Google w świat VR, ale najwyraźniej firma z Mountain View podjęła już decyzję i nie zamierza oddać pola konkurencji.

Prawda bowiem jest taka, że Cardboard rywalizować z typowymi zestawami VR po prostu nie może, głównie ze względów technicznych - składany kawałek kartonu i plastikowe soczewki to kombinacja mająca maksymalnie zredukować koszty, które ponoszą osoby pragnące wypróbować VR lub placówki planujące masowe wykorzystanie technologii VR, np. w edukacji.

Nieprzerwane i wciąż rosnące zainteresowanie tym rynkiem przez całą masę firm niejako zmusiło Google do ponownego rozważnie udziału w "wyścigu", czego efektem była decyzja o przygotowaniu zestawu z prawdziwego zdarzenia, ale na tym oczywiście Google się nie zatrzymało. Wciąż nie wiemy zbyt wiele na temat platformy Android VR, lecz ostatnie doniesienia Financial Times'a wskazują, że projekt opiera się na wyposażeniu najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego w funkcje wspierające technologię VR. W pierwszej kolejności skorzystają na tym deweloperzy, którzy będą mogli wygodniej i szybciej opracowywać aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, co w konsekwencji ma spopularyzować tę nowinkę wśród użytkowników.

Pojawiły się także pierwsze szczegóły dotyczące samego zestawu, który ma być projektowany na podobnej zasadzie, co urządzenia Nexus - jednym z głównych celów jest opracowanie wzorca, na którym mogliby opierać się inni producenci, partnerzy firmy Google. Ponadto, dowiedzieliśmy się, że zestaw ma być podobny do produktu Samsunga, Gear VR, lecz będzie wyposażony w "lepsze sensory", mające zapewnić mniejszą zależność od możliwości smartfonu. Mimo to, działanie zestawu będzie oczywiście opierało się właśnie o smartfon użytkownika.

Nadchodząca wielkimi krokami konferencja Google I/O wydaje się być idealnym momentem na debiut takiego projektu i na podstawie raportu FT możemy już śmiało zakładać, że już w maju poznamy propozycję Google związaną z rynkiem VR. Według tego samego źródła, na wprowadzenie do sprzedaży nowego zestawu Google zaczekamy jednak aż do września.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu