Google

Fani podcastów, szykujcie się na mocne uderzenie od Google!

Jakub Szczęsny
Fani podcastów, szykujcie się na mocne uderzenie od Google!
14

Podcasty uchodzą za odrobinę niedoceniany typ treści w Sieci - jednak jak zdążyłem zauważyć również na Antywebie, mają one naprawdę sporo zwolenników. Nawet osoba, której nie interesują tego typu nagrania może śmiało sprawdzić nie tylko poziom zainteresowania, ale również ofertę twórców podkastów - z nich można dowiedzieć się naprawdę wielu rzeczy - zresztą niektóre media oferują własne podkasty, które są wartością dodaną np. do online'owej wersji serwisu. Czy warto? Fani tego typu treści potwierdzą, że tak.

Google już wcześniej zapowiadał wprowadzenie podkastów do Google Music, jednak aż do teraz nic w tej kwestii się nie działo i niektórzy nawet sądzili, że projekt albo się nieco przeciągnie, lub nie zostanie wdrożony. Jednak doniesienia pochodzące z Android Police wskazują, że Google mocno pracuje nad podkastami wewnątrz swojej usługi streamingu audio i bardzo możliwe, że wielbiciele podkastów już niedługo będą mogli z nich korzystać w Google Music.

Na screenshotach pochodzących z Android Police właśnie widać podkasty pod sekcją z topowymi listami, najnowszymi oraz biblioteką. Twórcy tych grafik wskazują, że rozwiązanie jest jeszcze niedopracowane i przynajmniej na razie nie jest jeszcze gotowe na udostępnienie go szerszemu gronu. Google również milczy w tej sprawie, jednak spekuluje się, że w ciągu najbliższych tygodni pojawi się zapowiadający podkasty wpis na blogu oraz wdrożenie nowej funkcji w ramach usługi Google Music.

Działanie podkastów nie odbiega rzekomo od tego, co oferuje aplikacja Google Music. Strona odpowiadająca danemu podkastowi oferuje również podgląd artworków dołączonych do danego nagrania oraz oczywiście - opcje subskrypcji danego twórcy (będą powiadomienia o nowym odcinku danego podkasta), przyciski społecznościowe oraz pełna lista odcinków. Co więcej, gdy użytkownik postanowi zasubskrybować podkasta, będzie zapytany o chęć pobrania ostatnich pięciu odcinków na swoje urządzenie. Wskazuje się, że na razie brakuje jednej funkcji, z którymi zaznajomieni są miłośnicy podkastów - możliwość zmiany szybkości odtwarzania.

Google wytacza zatem swoje działa przeciwko iTunes, które od dawna już oferuje podkasty. W takich miejscach można znaleźć również programy edukacyjne - wykłady z popularnych nauk, poradniki dla specjalistycznych aplikacji, czy też typowo lifestyle'owe podkasty, w których autorzy mają bardzo szeroki zakres tematyczny. Jeżeli tylko Google uda się sprowadzić do Google Music odpowiednią ilość twórców, treści będą atrakcyjne i... użytkownicy zainteresują się tymi podkastami, powinno być bardzo dobrze. W sumie o to ostatnie niezbyt się martwię - sądząc po Waszych wpisach na Antywebie powinno się udać. Czytałem niedawno nawet o wykładowcach, którzy udostępniali swoje wykłady za pomocą podkastów - studentom to rzecz jasna mocno się spodobało. Jako przedstawiciel studenckiej braci w sumie też bym bardzo chciał, by wykładowca bezproblemowo udostępniał swoje wykłady w takiej właśnie formie. Może kiedyś...?

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleGoogle Music