Apple

Google Maps wkraczają do Apple Car Play: możliwe będzie wyświetlanie zewnętrznych map w samochodzie

Marek Adamowicz
Google Maps wkraczają do Apple Car Play: możliwe będzie wyświetlanie zewnętrznych map w samochodzie
5

Na trwającej właśnie konferencji Apple padła zapowiedź uruchomienia Google Maps oraz aplikacji Waze w systemach Apple Car Play. To jedna z największych nowości Apple!

Apple Car Play jest jedną z najchętniej wybieranych aplikacji, umożliwiających połączenie smartfona z systemem multimedialnym współczesnego samochodu. Zdecydowana większość obecnie sprzedawanych aut wyposażona została w aplikacje obsługujące smartfony z jabłuszkiem. Część użytkowników narzekała, że Apple uniemożliwiał korzystanie z zewnętrznych map dostarczanych przez innych producentów. Teraz ma się to zmienić.

Na trwającej właśnie konferencji Apple, padała zapowiedź uruchomienia kilku aplikacji zewnętrznych dostawców map w systemie Car Play. Mowa tutaj m.in. o Google Maps. Od wprowadzenia nowego systemu iOS 12 pojawi się możliwość korzystania z map Google również w systemie Apple Car Play. Do tej pory właściciele iPhone’ów byli skazani na korzystanie z aplikacji Apple Maps, które w wielu przypadkach (zwłaszcza w Polsce, chociaż w Stanach Zjednoczonych lepiej funkcjonują z kolei Apple Maps) radziły sobie dużo gorzej w nawigowaniu niż niedostępna do tej pory aplikacja Google.

Kolejną nowością, która pojawi się w systemie Apple Car Play jest obsługiwanie aplikacji Waze. To dwie główne aplikacje Google, które od najnowszej aktualizacji iOS, pojawią się w samochodach. Głównym zadaniem Waze jest informowanie o różnych niespodziewanych zdarzeniach, które czekają na kierowców. Mowa tutaj zarówno o korkach czy remontami dróg (jak również związanymi z nimi objazdami, wydłużającymi podróż), lecz także o fotoradarach czy kontrolach policyjnych. Czy w przyszłości doczekamy się również obsługi przez Apple Car Play podobnych aplikacji – jak np. Yanosik?

Zmiany, które wprowadza Apple w CarPlay są niewielkie, chociaż znaczące. Obsługa zewnętrznych aplikacji zdecydowanie pozytywnie wpłynie na odbiór przez użytkowników. Zwłaszcza, że do tej pory braki porządnej nawigacji satelitarnej był jedną z największych bolączek Apple Car Play. W bardzo niedalekiej przyszłości się to zmieni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu