Świat

Google Knol może się jednak przydać

Aleksandra Biolik
Google Knol może się jednak przydać
Reklama

W połowie tego roku Google uruchomiło swoją wersję Wikipedii, czyli Google Knol. Dużo osób (m.in. też na Anyweb) zastanawiało się co o tym całym pomyś...

W połowie tego roku Google uruchomiło swoją wersję Wikipedii, czyli Google Knol. Dużo osób (m.in. też na Anyweb) zastanawiało się co o tym całym pomyśle sądzić. No bo tak, Wikipedia jest i ma się dobrze. Po co ją powtarzać. Argumentem, który do mnie przemawia najbardziej to możliwość zarabiania na własnych artykułach, które są publikowane w Google Knol, dzięki AdSense. Szczerze mówiąc to jestem ciekawa, czy komuś (poza Google) udało się już na tym coś zarobić. I w ogóle jakie są wyniki Knola. Bo chyba wszyscy o nim zapomnieli.
Reklama

Tymczasem, jak możemy się dowiedzieć z oficjalnego bloga, Google rozwija swój wiki-produkt o dodatkową funkcję, czyli Google Knol Debates. Wpisują się one idealnie w przedwyborczy klimat debat prezydenckich, którymi są zresztą zainspirowane.

Pierwsza debata dotyczy ekonomii, a dokładniej obecnego stanu gospodarki w świetle ostatnich doniesień z USA. Udział w niej biorą specjaliści z Cato Institute oraz Economic Political Institute, którzy otwierają dyskusję swoimi opiniami nt przyszłości gospodarki w obliczu wprowadzenia planu Paulsona, czyli programu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego.

Oczywiście osoby przyglądające się debacie mogą brać w niej udział poprzez edytowanie artykułu Knola (ekonomiści mogą uwzględnić ich uwagi), komentowanie treści czy napisanie recencji. Ale to nie wszystko. Google wykorzystuje jeszcze jedno swoje narzędzie - Google Moderator, dzięki czemu użytkownicy mogą zgłaszać tematy do kolejnych debat w Knol. Google zapowiada w nich udział specjalistów ze wspomnianych już przeze mnie instytutów oraz Heritage Foundation i Center for American Progress Action Fund.

Taki kierunek rozwoju Google Knol jest wg mnie tym czego google-wiki brakowało. Zarzutem stawianym często wobec Wikipedii jest brak wiarygodości, tzn. brak potwierdzenia treści haseł ze strony autorytetów. Debaty Knol rozwiązują ten problem, gdyż treść artykułu powstaje z udziałem ludzi, ale pod kątem naukowców. Niestety nie pomoże to raczej dogonić Wikipedii, jeśli w ogóle jest to możliwe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama