Google

Google i Dropbox wspierają nową organizację Simply Secure zajmującą się bezpieczeństwem

Jan Rybczyński
Google i Dropbox wspierają nową organizację Simply Secure zajmującą się bezpieczeństwem
3

W czasach gdy niemal wszystko podłączone jest do sieci i prawie każde urządzenie gromadzi informacje o swoim użytkowniku, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa są kluczowe. Ponieważ problem dotyczy przede wszystkim zwykłych ludzi, którzy nie znają się na technologii, wymusza to odpowiednie podejście....

W czasach gdy niemal wszystko podłączone jest do sieci i prawie każde urządzenie gromadzi informacje o swoim użytkowniku, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa są kluczowe. Ponieważ problem dotyczy przede wszystkim zwykłych ludzi, którzy nie znają się na technologii, wymusza to odpowiednie podejście. Tego wyzwania podejmuje się nowa organizacja Simply Secure, która wraz ze wsparcie Google i Dropbox chce oferować narzędzia open source zapewniające bezpieczeństwo w możliwie intuicyjny sposób. Zadanie z pewnością nie jest łatwe.

Dotychczasowe badania stwierdzają, że bezpieczeństwo i wygoda stoją ze sobą w sprzeczności, wzajemnie się wykluczają. Długie i skomplikowane hasła, oraz weryfikacja dwuetapowa podwyższają bezpieczeństwo, są jednak kłopotliwe w stosowaniu. Wielokrotnie wpisywane długie hasło zajmuje więcej czasu i bardziej irytuje, niż hasło krótkie. Jeśli dodać do tego klawiatury ekranowe i poukrywane symbole, oraz wielokrotne próby wprowadzenia hasła z powodu literówek robi się nieciekawie. Weryfikacja dwuetapowa również wymaga pewnego samozaparcia ze strony użytkownika, żeby ją włączyć i stosować. Stawia również pewne ograniczenia techniczne przed użytkownikiem. Tym czasem potrzebne są rozwiązania, z których będzie mogła korzystać Kowalski i Kowalska, a także ich rodzice i dziadkowie.

Organizacja Simply Secure chce takie rozwiązania opracować. To znaczy chce, aby zwiększone bezpieczeństwo nie oznaczało większej bariery dla użytkownika. Dobrze, że ma tak silnych sojuszników jak Google i Dropbox, bo zadanie nie jest w żadnej mierze łatwe. Musi połączyć ze sobą dwie przynajmniej pozornie sprzeczne cechy. Co nie mniej istotne, organizacja chce aby owoce jej pracy były dostępne na zasadach open source i mogły łatwo integrować się z już znanymi rozwiązaniami tego typu.

Open source jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala upewnić się, że dane narzędzia są faktycznie bezpieczne i nie zawierają w sobie żadnych niepożądanych elementów. Najlepiej osiągnąć to umożliwić wgląd w kod źródłowy przygotowanych rozwiązań. Po drugie, rozwiązanie open source, będzie mógł zastosować każdy, kto będzie tego potrzebował. Bezpieczeństwo nie jest wiele warte, jeżeli ma do niego dostęp niewiele użytkowników.

Simply Secure będzie zajmować się użytecznością, designem, rozwijaniem oprogramowania. Mam szczerą nadzieję, że uda im się osiągnąć to co sobie zamierzają, bo sam odczuwam jak dodatkowe środki bezpieczeństwa konsumują mój czas, oraz wiem jak trudno przekonać innych do ich stosowania.

Źródła: strona organizacji Simply Secure. Blog Dropbox.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu