Google

Google daje, Google zabiera. Aparaty w Pixel 5 i 4a po aktualizacji straciły funkcję

Kamil Świtalski
Google daje, Google zabiera. Aparaty w Pixel 5 i 4a po aktualizacji straciły funkcję
22

Zapowiedziane ostatnio zmiany w Zdjęciach Google powinny wielu dać do myślenia w kwestii trwałości usług. Ale to przecież nie tylko usługi, ale także funkcje urządzeń które... najwyraźniej działają na tych samych zasadach.

Żyjąc w świecie usług i niekończących się aktualizacji przestałem już brać cokolwiek za pewnik. Jeżeli usługa czy urządzenie jest zepsute — można to w ten sposób naprawić. Ale to broń obosieczna, bo czasem użytkownicy mogą liczyć na nowe funkcje i usprawnienia, a czasem wręcz przeciwnie. Wielokrotnie byliśmy już świadkami jak aktualizację oprogramowania wyrządzały sporo szkód urządzeniom: spowalniały je czy... pozbawiały ich funkcji, które cenili użytkownicy. Czy tryb nocny jest kluczową funkcją smartfona? Myślę, że nie. Ale jestem przekonany, że nie brakuje wśród użytkowników smartfonów Pixel 5 i Pixel 4a takich, którzy po niego regularnie sięgają. Niestety, wraz z aktualizacją Aparatu Google do wersji 8.1 — astrofotografia nie jest już dostępna w szerokokątnym obiektywie.

Zobacz też: Koniec nielimitowanej wersji Google Photos, 1 czerwca 2021 zmienią się reguły

Zdjęcia nocnego nieba z najnowszą wersją aplikacji aparatu nie będą już tak spektakularne

Fotografowanie nocnego nieba smartfonem jeszcze kilka lat temu było właściwie niewykonalne. Wraz z rozwojem aparatów sprawy zaczęły wyglądać nieco lepiej — a kiedy do gry weszły algorytmy dbające o wygląd naszych zdjęć obrazki te wkroczyły na zupełnie nowy poziom. I kto pamięta reklamy Pixela 4, ten wie jak istotne przy promowaniu urządzenia były właśnie zdjęcia nocnego nieba. Jego następcy także doczekali się analogicznych funkcji. Jak informuje redakcja The Verge — wraz z aktualizacją Aparatu Google do wersji 8.1 nie ma możliwości zrobienia takich zdjęć szerokokątnym obiektywem, zaś na stronie pomocy Google Camera (Robienie zdjęć telefonem Pixel przy słabym oświetleniu lub w nocy) pojawił się zapisek którego wcześniej nie było:

Ważne: w przypadku Pixela 4a (5G) i Pixela 5 astrofotografia działa tylko przy ustawieniach powiększenia co najmniej 1x.

Według Wayback Machine — te zmiany na stronie pomocy pojawiły się w listopadzie, zaś aktualizacja Aparatu Google trafiają do użytkowników dopiero teraz. Biorąc pod uwagę jak wygląda proces aktualizacji wielu produktów Google i jak falami pojawiają się u rozmaitych użytkowników — nie jestem specjalnie zdziwiony. Bardziej dziwi mnie usuwanie tej opcji po takim czasie.

Funkcja ta była prawdopodobnie niszowa — no i jako że mowa o Androidzie, każdy właściciel smartfona Pixel 4a lub Pixel 5 może po prostu zainstalować taką wersję aplikacji, gdzie jest ona wciąż dostępna. Bardziej chodzi o sam fakt zmienności priorytetów i dostępności funkcji. To że dane opcje dostępne są dziś wcale nie oznacza, że będą dostępne za kilka tygodni, miesięcy czy lat. Jedna aktualizacja może zmienić wszystko, nawet usługi i funkcje którymi reklamowane były urządzenia. Niszowa funkcja zdjęć nocnego nieba może jest mało istotna, ale nielimitowane miejsce w Zdjęciach Google (bez kompresji) obiecywane wszystkim klientom Pixeli też przestaje istnieć. Google daje, Google zabiera - bo może.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu