Moje przemyślenia

Google Chrome najbezpieczniejszą przeglądarką wg niemieckich urzędników

Marcin Kamiński
Google Chrome najbezpieczniejszą przeglądarką wg niemieckich urzędników
10

Nasze bezpieczeństwo w sieci w sporej części uzależnione jest od przeglądarki internetowej jakiej używamy, a także jej aktualności. Co jednak jest lepsze? Firefox, Safari, a może Chrome? To właśnie ta ostatnia przeglądarka, zaprojektowana i stworzona przez Google, została uznana za najbezpieczniejsz...

Nasze bezpieczeństwo w sieci w sporej części uzależnione jest od przeglądarki internetowej jakiej używamy, a także jej aktualności. Co jednak jest lepsze? Firefox, Safari, a może Chrome? To właśnie ta ostatnia przeglądarka, zaprojektowana i stworzona przez Google, została uznana za najbezpieczniejszą w poradniku na temat cyber bezpieczeństwa w Windows autorstwa Niemieckiego Urządu Federalnego ds. Bezpieczeństwa Informacji.

Na stronach niemieckiego urzędu opublikowano poradnik dla konsumentów, podpowiadający jak dbać o bezpieczeństwo w sieci na komputerach z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft Windows. Jak tłumaczą urzędnicy, dokument powstał w reakcji na rosnącą popularność internetu, a tym samym bankowości elektronicznej, e-commerce oraz e-administracji.

Poradnik obejmuje zarówno etap wyboru i zakupu sprzętu, jak i jego późniejszej konfiguracji. Znajdziemy tam informacje na temat programu antywirusowego, kopii zapasowych, kont e-mail, aplikacji, firewalla, szyfrowania danych, a nawet utylizacji zużytego sprzętu PC. Przeglądarka internetowa została uznana za kluczowy element do korzystania z usług sieciowych, a Niemiecki Urząd Federalny ds. Bezpieczeństwa Informacji rekomenduje wykorzystanie konkretnej aplikacji - Google Chrome.

Przeglądarka jest centralnym elementem w korzystaniu z sieci i usług online, a zatem jest najbardziej podatna na cyberataki. Dlatego, o ile to możliwe, powinno się korzystać z przeglądarki wykorzystującej technologię piaskownicy (sandbox). Przeglądarką, która najbardziej konsekwentnie realizuje tę formę ochrony jest Google Chrome (https://www.google.com/chrome). Porównywalne mechanizmy wdrożone w innych przeglądarkach są albo słabsze, albo nie istnieją. Korzystając z Google Chrome, jako uzupełnieniu innych mechanizmów o których wspomnieliśmy wcześniej, można znacznie zmniejszyć ryzyko udanego ataku IT. (...)Równie pozytywna jest funkcja automatycznych aktualizacji Google Chrome, która zawiera dołączoną wersję Adobe Flash Player. Poprzez połączenie z Chrome, Adobe Flash Player jest zawsze w najbardziej aktualnej wersji.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy Google Chrome, w celu poprawy bezpieczeństwa jeszcze bardziej, zmieni sposób obsługiwania witryn z certyfikatem SSL. Stworzona ma być lista witryn internetowych, którym certyfikaty zostały odwołane ze względów bezpieczeństwa. Każdorazowa weryfikacja, znacznie wydłużająca czas ładowania strony www, przestanie być koniecznością. Dodatkowo twórcy przeglądarki uważają, że hakerzy bez problemu są w stanie podszyć się pod inną zaufaną stronę internetową, np. GMail.

Stosując się do zaleceń zawartych w dokumencie, oprócz przeglądarki Chrome dla pełni bezpieczeństwa powinniśmy w Windows 7 aktywować systemowy firewall, a także zainstalować jeden z rekomendowanych programów antywirusowych: Microsoft Security Essentials, Avira Free lub avast! free antivirus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle chrome