Google

Już niedługo dzięki Google będziemy się logować do serwisów odciskiem palca

KR
Krzysztof Rojek
14

Dzięki mechanizmom, które Google implementuje w systemie Android, już niedługo wszyscy będą mieli dostęp do bezpiecznego sposobu logowania się do swoich kont.

Korzystanie z managera haseł jest nie tylko wygodne, ale też - bezpieczne. A przynajmniej - dużo bezpieczniejsze od używania wszędzie wszędzie tego samego zestawu login+hasło. Manager zwalnia nas z obowiązku pamiętania wszystkich haseł, a dodatkowo, zazwyczaj pozwala też na opcję automatycznego wpisywania ich w miejsce, w którym powinny się znaleźć. To jednak oznacza, że dostęp do samego managera powinien być bardzo dobrze zabezpieczony, by jeżeli nasze urządzenie zostało skradzione, osoba niepożądana nie mogła przy jego użyciu zalogować się do naszych kont. Tego brakowało w Google Autofill, gdzie nie było żadnego zabezpieczenia. Z pocałowaniem ręki przyjąłbym nawet  konieczność zapamiętania długiego i skomplikowanego hasła głównego i, oczywiście, jego wpisanie, co wcale nie przyspiesza procesu, ale podnosi bezpieczeństwo. Google na szczęście zaczyna o tym myśleć i od razu idzie o krok dalej.

Do managera haseł w Androidzie zalogujesz się odciskiem palca

Osobiście zastanawiam się, dlaczego Google zajęło to tyle czasu. Wszak inne managery, tak jak np. używany przeze mnie Kaspersky Password Manager, taką funkcję mają już od jakiegoś czasu. Mimo wszystko jednak trzeba pochwalić Google, że coś z tą sytuacją zaczyna robić. W nowej wersji ( v20.33.13) Google Play Service nasz manager haseł będzie można zabezpieczyć właśnie odciskiem palca, dzięki czemu logowanie do portali i kont zarówno na telefonie, jak i w przeglądarce, będzie szybkie i bezproblemowe. Ktokolwiek chce skorzystać z tej funkcji, powinien udać się do ustawień Autouzupełniania Google i włączyć w nim zabezpieczenia biometryczne.

Korzystacie z managerów haseł?

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu