Google

Czy Duet będzie nowym komunikatorem od Google? Nie, tym razem chodzi o coś więcej

Dawid Pacholczyk
Czy Duet będzie nowym komunikatorem od Google? Nie, tym razem chodzi o coś więcej
23

Google ma taki bałagan w swoich komunikatorach, że nikogo nie powinien dziwić fakt, że chcą tam trochę posprzątać. Pytanie tylko czy są w stanie? Powitajcie Duet - powód dla którego usunięcie Google Duo może stać się faktem.

Kiedy zobaczyłem wieści o tym co kombinuje Google zadałem sobie pytanie…czy to się kiedyś skończy? Otóż król wyszukiwarek i życiowa ciamajda w zakresie komunikatorów znowu to robi. Google postanowił, że czas na usunięcie Google Duo.

Usunięcie Google Duo = Duet

Duet to nowa inicjatywa, której celem według doniesień niektórych pracowników Google ma być połączenie Google Duo i Google Meet (Duo i Meet). Będzie to jednak nietypowa jak na giganta z Mountain View operacja. Tym razem zamiast czystego i prostego wyjęcia wtyczki dokona się proces przeszczepu.

Meet zostanie zasilony funkcjami jakie znamy z Duo m.in. efekty 3D czy kontaktowanie się z wykorzystaniem video za pomocą numeru telefonu.

9to5Google podaje, że według ich źródeł, za bezpośrednią przyczyną uznawana jest spadające zainteresowanie Duo (czemu zaprzecza Google) oraz rosnące wykorzystanie Meet. Oczywiście to drugie to bezpośredni efekt panującej pandemii koronawirusa i ogromnego zapotrzebowanie na oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji.

Konsolidacja? Oni wiedzą co to znaczy?

No i to jest moment, w którym byłem zaskoczony. Usunięcie Google Duo ma sens! Ja wiem, dla wielu z Was ten produkt w ogóle nie był nikomu potrzebny, więc wyrzucenie go jest sensownym ruchem, jednak tutaj chodzi mi o coś innego. Duet to konsolidacja, zredukowanie śmietnika w zakresie komunikatorów i uproszczenie oferty.

Google poproszone o komentarz w całej tej sprawie odpowiedziało tak:

Jesteśmy zaangażowani w Duo, które rozwijało się fantastycznie w czasie pandemii. Ludzie na całym świecie polegają na rozmowach wideo i nie zamierzamy temu przeszkadzać. Będzie inwestować w budowanie nowych funkcji Duo i dostarczanie cudownych doświadczeń użytkownikom, klientom i partnerom. Przesunęliśmy zarządzanie Duo po Javeria Soltero w maju i szukamy sposobów na równoczesny rozwój wszystkich naszych produktów.

Teraz to oczywiście kwestia interpretacji. Zasadniczo jakby mnie ktoś zapytał czy taka inicjatywa istnieje i czy planuje połączyć dwa produkty to odpowiedź brzmi albo „tak” albo „nie”. Tutaj otrzymujemy coś na zasadzie „nie, ale tak”.

To skąd ten pomysł na usunięcie Google Duo?

Smaczku odpowiedzi od Google dodaje fakt, że według 9to5Google to właśnie Javier Soltero jest głównym źródeł tych rewelacji. Według doniesień, nie widzi on sensu na równoczesne istnienie Google Duo i Google Meet.

Deklaracje o ciągłym rozwoju Duo wcale nie oznacza, że jego usunięcie nie jest możliwe. Warto tu zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  1. Meet ma być zasilony funkcjami Duo więc rozwój tego drugiego jest wartościowy dla obu platform. Duo, bo póki istnieje będzie dalej przynosił wartość swoim użytkownikom, a Meet bo dostanie lepsza bajery po połączeniu
  2. Usunięcie Google Duo sprawi, że portfolio produktów będzie w końcu spójne. Przestanie to wyglądać jak wytwór szalonego naukowca
  3. Proces takiego wygaszenia jednego na rzecz drugiego nie jest prosty i zajmie sporo czasu: miesiąca, jeśli nie lata. W związku z tym nie można pozostawić użytkowników Duo bez wsparcia i zatrzymać rozwój

Jednak jest jedna rzecz, która sprawia, że to całe usunięcie Google Duo wydaje się lekko dziwne. Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę, ale dla mnie oba produkty od początku miały inne przeznaczenie i inną grupę docelową. Meet kojarzy się z firmami, szkołami itp., a Duo to raczej luźne rozmowy 1 na 1.

No nic, zobaczymy czy i jak to całe usunięcie Google Duo pójdzie…

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu