Felietony

Google Analytics w nowej odsłonie już w testach

Grzegorz Marczak
Google Analytics w nowej odsłonie już w testach
15

Tej usługi Google chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Google Analytics to jeden z bardziej udanych produktów Google, które właściwie jeśli chodzi o darmowe systemy statystyk nie ma za dużej konkurencji (biorąc pod uwagę możliwości oraz funkcjonalność). Nie dziwne więc, że Google dba o jakoś GA co...

Tej usługi Google chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Google Analytics to jeden z bardziej udanych produktów Google, które właściwie jeśli chodzi o darmowe systemy statystyk nie ma za dużej konkurencji (biorąc pod uwagę możliwości oraz funkcjonalność). Nie dziwne więc, że Google dba o jakoś GA co jakiś czas prezentując nowe możliwości tego narzędzia.

Ostatnią zmianą nad jaką pracuje Google jest całkowicie nowy dashboard użytkownika (dostępny już teraz dla tych którzy zgłosili się do testów). Dashboard jest to w GA główny interfejs użytkownika, który odpowiedzialny jest za prezentacją podstawowych informacji o statystykach naszego serwisu.

Ponieważ nie jestem specjalistą od zaawansowanych funkcji w GA (właściwie dopiero uczę się tworzenia zaawansowanych czy też nie standardowych raportów) to skupię się na tym co widać gołym okiem. A widać dość sporo zmian. Przede wszystkim nowy dashboard można w dość znacznym sposób zmieniać poprzez dodawanie widgetów z wybranymi przez nas informacjami.Do tego doszła bardzo pomocna opcja stworzenia do 20 różnych pulpitów nawigacyjnych (dashboardów) dla jednego profilu. Możemy więc zdefiniować sobie naprawdę dużo widoków pokazujących dane naszego serwisu w różnych ujęciach i bez konieczności korzystania z raportów.Jeśli chodzi o zmiany związane z zakresem informacji czy też raportami to wydaje mi się, że już na początku mamy trochę lepiej dobry startowy zestaw informacji i podane są one w bardziej strawny sposób. Choć muszę przyznać, że moje przyzwyczajenie do poprzedniego kokpitu początkowo przeszkadzały mi w korzystaniu z nowego wyglądu GA. Przyzwyczajenie jednak szybko mija tym bardziej, że bardzo szybko znajduje się potrzebne informacje.

Oczywiście sam wygląd kokpitu to dopiero początek zmian, zauważyłem że nie działają na przykład raporty zdefiniowane w poprzedniej wersji GA. Oznaczać to może, że w tej funkcjonalności usługi będą wprowadzane kolejne zmiany. O wszystkim zresztą na bieżąco można dowiedzieć się śledząc blog Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu