Google

Gmail bez zbędnych dodatków dzięki rozszerzeniu Simplify

Piotr Kurek
Gmail bez zbędnych dodatków dzięki rozszerzeniu Simplify
7

Gmail w wersji na komputery doczekał się kilku zmian wyglądu, a obecnie dostępna wersja nie wszystkim się podoba — głównie ze względu na ilość elementów umieszczonych na ekranie. Interfejs sprawia wrażenie bardzo ciężkiego i pełnego funkcji, z których na co dzień nie korzystamy.

Alternatywą dla normalnego wyglądu Gmaila był Google Inbox, sprawiający, że zarządzanie pocztą elektroniczną nie było procesem uciążliwym. Minimalistyczny interfejs i łatwość w obsłudze. To dwie główne cechy charakteryzujące Inbox — zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i aplikacji mobilnej. Firma nie pozwoliła nam cieszyć się tym rozwiązaniem wiecznie, uśmiercając usługę na początku tego miesiąca. Sposobem na odgruzowanie Gmaila ze zbędnych narzędzi i funkcji jest rozszerzenie do przeglądarki Chrome, które stworzył Michael Leggett — główny  projektant pracujący nad wyglądem Gmaila w latach 2008-2012.

Zobacz też: Inbox zaraz zniknie, ale Gmail nie jest na to gotowy – brak konsekwencji Google poraża

Michael Leggett, który współpracował także nad projektem Inbox nie jest zadowolony z tego, jak obecnie wygląda Gmail. Przygotowane przez niego rozszerzenie, które znajdziecie w Chrome Web Store, to kosmetyczne zmiany interfejsu poczty Google pozytywnie wpływające na jego używanie. Już po jej pierwszym uruchomieniu zapragniecie pozostać z nią na długi czas. Simplify oparte jest na CSS i Javascript i jeśli wierzyć twórcom, nie przechwytuje żadnych danych pochodzących z naszego konta Gmail. Kod źródłowy rozszerzenia jest dostępny dla wszystkich na Github i każdy zainteresowany może go przejrzeć i zgłosić ewentualne poprawki lub sugestie.

Zobacz też: Koniec maili jakie znamy. Gmail zamienia je w “małe aplikacje” o znacznie większych możliwościach

Już po aktywacji rozszerzenia Simplify zmiany w wyglądzie Gmaila są uderzające. Znika większość grafik, w tym wielkie logo Gmail przypominające, z czym mamy do czynienia. Lewy panel ze skrzynkami i katalogami da się ukryć i aktywuje się po naciśnięciu przycisku „Menu Główne”. Prawy panel zastąpiony został przyciskiem FAB dającym wygodny dostęp do zainstalowanych dodatków. Simplify działa też z trzema dostępnymi układami interfejsu Gmail oraz motywami pozwalającymi na dodanie własnych grafik jako tła.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu