Google

Gmail dostanie nowe, bardziej rozbudowane menu kontekstowe

Kamil Pieczonka
Gmail dostanie nowe, bardziej rozbudowane menu kontekstowe
6

Google wprowadza kolejną przydatną zmianę dla użytkowników Gmaila. W pierwszej kolejności trafi ona do użytkowników płatnego pakietu G Suite, ale znając życie, niedługo pojawi się także w darmowej wersji Gmaila. Dodanie nowych opcji w menu kontekstowym nie jest rewolucją, ale z pewnością będzie bardzo przydatne.

Nowe menu kontekstowe w Gmailu

Do tej pory funkcjonalność menu kontekstowego w Gmailu, czyli tego co możemy zrobić po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wiadomości w systemie Windows albo po kliknięciu z przytrzymanym klawiszem Ctrl w systemach MacOS była mocno ograniczona. Do wyboru są w zasadzie tylko cztery opcje, czyli przeniesienie do innej karty (co łatwiej zrobić przeciągając wiadomość myszką), zarchiwizować, oznaczyć jako nieprzeczytaną albo usunąć. Tradycyjne aplikacje pocztowe jak Outlook czy Thunderbird mają zazwyczaj znacznie więcej opcji. Gmail wreszcie się do nich upodobni.

Nowa wersja menu kontekstowego jest znacznie bardziej rozbudowana i nieco różni się w zależności od tego czy korzystamy z widoku konwersacji (gdy wiadomości są łączone w wątki, jak poniżej) czy gdy każda wyświetlana jest osobno. Wśród nowych opcji pojawiają się takie podstawowe funkcje jak odpowiedz, odpowiedz wszystkim albo prześlij dalej. Poza tym można wiadomość zarchiwizować, usunąć, oznaczyć jako nieprzeczytaną albo ustawić sobie przypomnienie. Wybraną wiadomość można też przesunąć do innego folderu, oznaczyć etykietą albo wyciszyć. Ciekawostką jest też skrót do wyszukiwania innych wiadomość od tego nadawcy albo otwarcia emaila w nowym oknie (można teraz otwierać kilka nowych okien w tym samym czasie). W wersji bez wątków dodatkowo pojawia się możliwość wyszukania emaili z takim samym tematem.

Nie jest to "killer feature", a raczej podstawowa funkcja, której od lat brakowało w Gmailu, szczególnie osobom, które przesiadły się na webmaila z programów pocztowych. W pierwszej kolejności zmiany pojawią się dla użytkowników pakietu G Suite, pierwsza fala otrzyma nowe menu już dzisiaj, a kolejna 22 lutego. W późniejszym czasie zmiana ta powinna też trafić do użytkowników darmowej poczty i pewnie wielu z nas ułatwi życie. To już kolejna zmiana wprowadzona w ostatnim czasie, wcześniej pisaliśmy o funkcjach rodem z aplikacji Inbox, a także dodatkowych opcjach tworzenia wiadomości.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu