Telewizja

Telewizja to medium ludzi starszych. Młodsi gardzą już tym źródłem informacji

Grzegorz Ułan
Telewizja to medium ludzi starszych. Młodsi gardzą już tym źródłem informacji
Reklama

Ostatnie badanie CBOS pokazuje, iż przez ostatnie 6 lat programy informacyjne w telewizji skutecznie zniechęciły do siebie Polaków. W zdecydowanej większości przejęły widzów (zwłaszcza w wieku do 34 lat) informacje z kraju i ze świata, zamieszczane w internecie.

Zacznijmy od ogólnych danych, jeszcze w 2017 roku telewizja była głównym źródłem informacji dla 64% ogółu społeczeństwa, a z internetu w tym celu korzystało zaledwie 21% rodaków.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Cyfryzacja szkół się nie powiodła. Szwecja wraca do papierowych książek

W kolejnych latach udział telewizji systematycznie spadał na rzecz właśnie internetu, który przejmował rolę medium, z którego czerpaliśmy najświeższe informacje z kraju i ze świata. Najnowsze dane z sierpnia tego roku pokazują już tylko 50% udziału telewizji, a internet odpowiada za 40%.

Jednak to dane ogólne, a spójrzmy na szczegółowy rozkład demograficzny. Już niemal trzech na czterech Polaków w grupie wiekowej do 34 lat - czyli najbardziej atrakcyjnej reklamowo grupie docelowej, czerpie wiedzę z internetu. Również większość mieszkańców dużych miast z wyższym wykształceniem przeniosła się do sieci.
Z czego to może wynikać? Nie ulega wątpliwości, że wpływ na to mogło mieć upolitycznienie mediów publicznych, które stały się tubą propagandową partii rządzącej, ale i też szczucie po drugiej stronie barykady. To wszystko musiało zmęczyć widzów na tyle, że przenieśli się w dużej mierze do internetu.
Spójrzmy jednak jeszcze na tych co pozostali. Rozkład widzów pomiędzy programami informacyjnymi TVP i TVN jest zbliżony, Polsat nieco odstaje tutaj, ale na uwagę zasługuje tu już jasna deklaracja niemal co czwartego rodaka, iż nie ogląda już telewizji w ogóle.
Nie będzie tu zaskoczeniem rozkład sympatyków poszczególnych partii, i tutaj znowu nie ogląda już telewizji tylko 6% wyborców PiS, ale aż 21% KO, 39% Lewicy, ponad połowa Konfederacji i 24% Trzeciej Drogi.
Co z wiarygodnością programów informacyjnych? W przypadku mediów publicznych w ostatnim roku już prawie połowa ankietowanych negatywnie ją oceniała, ale też i stacji TVN urosły złe oceny do 38% w 2023 roku.
Reklama
Bardziej dobitnie ten aspekt, pokazuje szczegółowe pytanie o sprzyjanie partii rządzącej. Kanały TVP sprzyjają władzy już według 80% ankietowanych. Z kolei opozycji sprzyja stacja TVN według 64% badanych. Najbardziej bezstronne w ocenie 60% widzów są tu kanały Polsatu.

Najbardziej zauważalna zmiana, jaka nastąpiła w ciągu tych 17 lat, to systematycznie słabnąca pozycja telewizji publicznej jako bezstronnego nadawcy programów informacyjnych. Opinię, że jest to stacja sprzyjająca rządowi i partii rządzącej, w 2006 roku wyrażało 27%, a w 2023 – 79% respondentów. Przełom nastąpił między rokiem 2012 a 2017, czyli niewątpliwie po wyborach w 2015 roku i sformowaniu pierwszego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Jak już twórcy badania wrócili do 2012 roku, to jeszcze jedne ciekawe dane odnotowano w tamtym roku. Często w dyskusjach nad sprzyjaniem mediów władzy przewijają się komentarze, że dzisiaj - nazwiemy je jeszcze opozycyjne media, również sprzyjały kiedyś władzy, z którą sympatyzowali. Dzisiejsza opozycja była u władzy w 2012 roku, ale tylko 32% w przypadku TVN i 20% widzów Polsatu, oceniały je jako sprzyjające partii rządzącej. To spora różnica w porównaniu z obecnymi 80% w przypadku mediów publicznych.

Badanie zrealizowano w dniach od 14 do 27 sierpnia 2023 roku na próbie liczącej 1024 osoby (w tym: 61,9% metodą CAPI, 24,8% – CATI i 13,3% – CAWI).

PS. Dodam jeszcze od siebie - być może to będzie istotna informacja dla niektórych osób, wyniki tego sierpniowego badania zostały opublikowane 20 października, a więc już po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych.
Źródło: CBOS.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama