Ciekawe strony

Głosowe porady ekspertów

GM
Grzegorz Marczak
8

W niedługim czasie w polskim Internecie pojawi się serwis expen.pl (nazwa jakoś nie pasuje mi do formuły serwisu). Serwis ten jak piszą autorzy będzie umożliwiał otrzymanie odpłatnej porady od eksperta. Poradę tę będziemy otrzymywać poprzez połączenie głosowe z ekspertem. Aby móc skorzystać z us...

W niedługim czasie w polskim Internecie pojawi się serwis expen.pl (nazwa jakoś nie pasuje mi do formuły serwisu). Serwis ten jak piszą autorzy będzie umożliwiał otrzymanie odpłatnej porady od eksperta. Poradę tę będziemy otrzymywać poprzez połączenie głosowe z ekspertem.

Aby móc skorzystać z usług systemu będziemy wcześniej musieli zdeponować jaką kwotę pieniędzy – system za każdą rozmowę z ekspertem będzie sam pobierał z naszego konta opłatę.

Sam pomysł jest dość ciekawy, można wyobrazić sobie, że za nieduże pieniądze uzyskamy fachową poradę w sprawach takich jak rozliczenia finansowe, porady lekarskie, porady finansowe itp.

Kilka elementów takiego przedsięwzięcia budzi jednak moje wątpliwości. Przede wszystkim słowo ekspert, kojarzy mi się nie najlepiej jeśli chodzi o Internet – dlaczego ? – największą trudność widzę w weryfikacji ekspertów. Wyobrażamy sobie, że rejestrujący się ekspert udziela porad prawnych nie będąc prawnikiem ? – nawet jeśli ktoś poda się za prawnika jaką mamy możliwość zweryfikowania czy naprawdę nim jest i jaką wiedze prezentuje?

Google zrezygnowała ze swojego systemu płatnej pomocy i jest to niestety bardzo niedobra referencja dla tego typu działalności. Mimo iż usługi google nie były głosowe to jednak jest to bardzo zbliżona koncepcja – a sama możliwość rozmowy nie gwarantuje nam przecież lepszej jakości usług.

Kolejnym elementem, który uważam za błędny to pobieranie opłat za czas rozmowy – jeśli ktoś ma bardziej złożony problem, który np. wymaga dłuższego omówienia to za samo przedstawienie problemu będzie płacić. Ekspert podczas rozmowy może nie mieć wystarczająco czasu na przekazanie rozwiązania ponieważ komuś skończy się czas rozmowy (będzie miał za mało pieniędzy na koncie) co w takiej sytuacji ?

Ostatnią moją wątpliwością są same opłaty – na razie nie wiadomo ile będzie kosztować np. godzina rozmowy z ekspertem ?

Mimo wszystkich moich wątpliwości uważam, że warto będzie obserwować ten serwis ponieważ jest to coś nowego w polskim Internecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu