Felietony

Publiczna telewizja TVP tak wstydzi się swoich materiałów, że blokuje możliwość ich nagrywania?

GU
Grzegorz Ułan
27

Portal Wirtualnemedia.pl poinformował dziś o wyłączeniu przez Netię możliwości nagrywania kanałów TVP w ich usłudze GigaNagrywarka. Zastanówmy się, dlaczego?

Tuba propagandowa polskiego rządu, jaką stała się w ostatnich latach publiczna TVP bije po oczach już wszystkich. Wypowiadają się o niej politycy różnych ugrupowań, odmawiając wywiadów w kanałach TVP z uwagi na stronniczość ich materiałów, kręconych pod jedyną słuszną tezę. Biją na alarm też różnego rodzaju niezależne organizacje krajowe czy zagraniczne.

Wiem, że w komentarzach pojawią się głosy, że w publicznej telewizji zawsze tak było, również za czasów „Tuska”. Pozwolę sobie jednak trwać w przekonaniu, że tak źle nigdy nie było.

Każdego dnia na kanałach informacyjnych stacji publicznych możemy oglądać festiwal zakłamywania rzeczywistości, którego nie powstydziłby się nawet dawny Dziennik TV. Wiadomości TV doczekały się już nawet regularnego, niezwykle popularnego w sieci cyklu w serwisie Wykop.pl - Skrót propagandowych wiadomości TVP.

Sporządzanie takich skrótów znacznie ułatwia funkcja, która dostępna była na przykład w GigaNagrywarce Netii. Pozawala ona na zapisywanie w chmurze z nieograniczonym miejscem (w wersji premium) programów z kilku dni wstecz, a także cofanie ich czy zatrzymywanie podczas odtwarzania.

Od teraz funkcja ta nie działa na programach TVP, której przedstawiciele zablokowali możliwość jej udostępniania w usłudze Netii. Oczywiście nadal można korzystać z zewnętrznego dysku i zapisywania wybranych programów dzięki funkcji PVR, ale to już wymaga większego wysiłku i zachodu.

Z jakiego powodu? TVP prawdziwego powodu nie zdradzi, za to rzecznik Netii, Karol Wieczorek tak wyjaśnia to zdarzenie portalowi Wirtualnemedia.pl:

Rzeczywiście, programy zniknęły z GigaNagrywarki. Nie udało się nam porozumieć z nadawcą w tej sprawie. Na tę chwilę nie jestem więc w stanie określić, jak to będzie wyglądało w przyszłości. Jednak co do zasady: we wspomnianej usłudze nie gwarantujemy obsługi konkretnych kanałów telewizyjnych.

Tak więc możemy jedynie podejrzewać, jakie są rzeczywiste powody tej decyzji. Jeśli byłyby to brak porozumienia z TVP w kwestiach finansowych, rzecznik Netii z pewnością by to zaznaczył w swoim komunikacie.

Osobiście pierwszy raz słyszę aby jakikolwiek nadawca w historii blokował taką funkcję w tym czy podobnym rozwiązaniu u pozostałych operatorów. Fakt, że TVP zablokowała najpierw GigaNagrywarkę może wynikać z tego, że jest ona chyba najbardziej rozbudowaną tego typu funkcją na rynku.

Tak więc w moim odczuciu powodem może być tylko utrudnienie zapisywania czy odtwarzania ich materiałów i udostępniania ich później w sieci, w tej wspomnianej na Wykopie formie czy innych, których jest już całe mnóstwo w Internecie, stawiających tę stację w niekorzystnym świetle.

Wydaje mi się jednak, że to walka z wiatrakami, większość społeczeństwa, przynajmniej ta bardziej świadoma, ma już doskonale wyrobione zdanie o propagandowym charakterze niemal wszystkich materiałów stacji telewizji publicznej TVP. Niemniej prawdopodobnie w najbliższym czasie usłyszymy o kolejnych blokadach tego typu w pozostałych usługach u innych operatorów, hołdując zasadzie różnych działań po omacku publicznego wydawcy, czy to TVP czy Polskiego Radia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: