Felietony

GG na Linuksa - Czy martwy od 2006 roku punkt 20 regulaminu GG powróci na tapetę?

Grzegorz Ułan

Ci z Was, którzy śledzili moje dotychczasowe wpisy...

37

Kiedy 6 lat temu, jeszcze wtedy, Gadu-Gadu wprowadzało ten punkt do swojego regulaminu, rozgorzała w Internecie dyskusja i pytania, co z użytkownikami łączącymi się z serwerami GG za pomocą innych komunikatorów. Groźby płynące z tego zapisu w regulaminie nigdy nie były spełniane. W niektórych przypa...

Kiedy 6 lat temu, jeszcze wtedy, Gadu-Gadu wprowadzało ten punkt do swojego regulaminu, rozgorzała w Internecie dyskusja i pytania, co z użytkownikami łączącymi się z serwerami GG za pomocą innych komunikatorów. Groźby płynące z tego zapisu w regulaminie nigdy nie były spełniane. W niektórych przypadkach tylko, gdy składaliśmy prośbę o pomoc do GG, przy rozwiązaniu problemu z połączeniem do sieci, podając przy tym informację, iż korzystamy z innego, niż oryginalnego komunikatora, niektórzy użytkownicy dostawali w odpowiedzi prośbę o korzystanie z klienta producenta.

Jedynym argumentem użytkowników w tym czasie była odpowiedź, iż bardzo chętnie, tylko ja korzystam z linuksa bądź maca, a wy nie udostępniacie takowego na mój system. Z czasem temat przycichł, co jakiś czas pojawiały się jeszcze tylko interpretacje zapisu w formie takiej, iż nie można korzystać z innego komunikatora w celach zarobkowych itp.

Ostatnie zmiany jednak wprowadzają, według mnie, nowy wątek w temacie. Otóż mamy już klienta na Mac OSX, wkrótce będzie na Linuksa. Wiadomo, sam komunikator GG jest przedsięwzięciem komercyjnym. To przecież normalnie funkcjonująca firma, zatrudniająca pracowników, a zyski na działalność czerpie z reklam, wyświetlających się użytkownikom jej flagowego produktu. Tak naprawdę, nie wiadomo ile traci na tym GG, gdy logujemy się do tej sieci przez inne komunikatory. Wiemy, że loguje się nas tam blisko 6 milionów, a znaczna część z nas nigdy nie korzystała z domyślnego klienta GG.

Zastanawiam się teraz nad dalszymi krokami GG w takim przypadku. Udostępnienie wersji na Linuksa zabierze ten koronny argument dostępności produktu na wszystkie systemy. Co wtedy? Spójrzmy jeszcze na ów zapis. Dość jasno sprecyzowany:

Korzystanie z usług Komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług Komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że Użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług Komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez Komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług Komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika Komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami Komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora.

Wyraźnie tu widzimy zawartą informację o zakazie korzystania z innych komunikatorów. Co więcej mowa jest też o samej infrastrukturze GG. To nie tylko brak wpływu z reklam jest stratą, ale również obciążenie serwerów generowane przez inne komunikatory. Czy straty te są na tyle duże, iż GG zdecyduje się na bardziej radykalne kroki w celu zmuszenia użytkowników do korzystania z domyślnego klienta, pokażą najbliższe miesiące. Faktem jest, iż to trudny orzech do zgryzienia. Tak naprawdę może się okazać, iż zablokowanie zewnętrznych połączeń, pozbawi GG znaczną liczbę użytkowników, którą teraz może chwalić się w swoich statystykach. Gdyż znajdą się na pewno użytkownicy, którzy ani myślą korzystać z innego, niż swój ulubiony komunikator.

Mnie trudno sobie wyobrazić, tak do końca, reakcję użytkowników na taki krok ze strony GG, już dawno nie korzystam z jego usług, wszystkich znajomych mam na Gtalku. Co zrobicie Wy, jeżeli komunikujecie się ze znajomymi poprzez numer GG za pomocą innego komunikatora, gdy GG zacznie blokować takie połączenia?

Albo jeszcze inaczej. Jaka akceptowalna przez Was i jednocześnie możliwa do wdrożenia powinna być reklama w tym komunikatorze, której obecność nie przeszkadzałaby Wam w korzystaniu z domyślnego klienta GG?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gglinuks