Genomtec-ID naukowiec
1

Genomtec ID – urządzenie polskich naukowców, które zrewolucjonizuje diagnostykę?

Diagnostyka molekularna opiera się na analizie fragmentów materiału genetycznego. Polska spółka chce zapewnić bardziej powszechny dostęp do tej techniki diagnostycznej, która służy do określania, wykrywania i analizy krótkich fragmentów kwasów nukleinowych (DNA lub RNA) pochodzących z próbek pacjentów w celu wykrywania patogenów.

Genomtec ID

Lekarze pierwszego kontaktu nie mają takich samych możliwości jak profesjonalne laboratoria, dlatego wyposażenie ich w mobilne urządzenie bazujące na technologii lab-on-chip, mogłoby skutecznie zwiększyć ich możliwości w zakresie szybkiego i taniego wykrywania obecności gronkowca złocistego, albo wirusa HCV (ang. Hepatitis C Virus)  powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Polscy naukowcy z firmy Genomtec doprowadzili do powstania urządzenia Genomtec ID, które ma być przenośnym laboratorium mieszczącym się w kieszeni, a do tego ma być łatwe w obsłudze, bo jak można wyczytać w informacji prasowej: „badanie może być przeprowadzone przez osobę bez jakiegokolwiek doświadczenia diagnostycznego”. Urządzenie mogłoby mieć ogromną wartość dla lekarzy z krajów rozwijających się.

Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Dobosz jest specjalistą z zakresu genetyki, kieruje działem B+R i jest współtwórcą technologii Genomtec, o której mówi:

Chcemy umożliwiać specjalistom szybsze, lepsze decyzje, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie. W dowolnym miejscu i czasie. Przed nami wiele pracy, widać już jednak, że mamy duże szanse na przełom.

Laboratorium w kieszeni

Zespół Genomtec pragnie umożliwiść wstępne wykrywanie często występujących chorób zakaźnych, na przykład: gronkowca złocistego opornego na metycylinę, zapalenia wątroby typu C, Chlamydia trachomatis oraz dwoinki rzeżączki. Urządzenie ma również wykrywać każdy zdefiniowany wcześniej wirus, co będzie mieć duże znaczenie w pracy lekarzy pierwszego kontaktu oraz pediatrów.

Założyciej, główny technolog Genomtec, doktorant z dziedziny biologii molekularnej, Miron Tokarski tłumaczy:

Wykorzystujemy autorską metodę opartą na namnażaniu i materiału genetycznego, zarówno RNA, jak i DNA. Dzięki niej jesteśmy w stanie identyfikować bakterie z dokładnością dochodzącą nawet do 100 proc. Od pobrania próbki do wyniku potrzeba zaledwie 20-40 minut, to nawet kilkukrotnie szybciej niż w przypadku drogich urządzeń laboratoryjnych, wykorzystujących technikę PCR.

genomtec urządzenie

Urzędzenie firmy Genomtec ma być tanie, mobilne (rozmiary porównywalne z telefonem) i będzie działać automatycznie: „wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego na kartę reakcyjną i wsunąć kartę do urządzenia”. Wyniki mogą zostać przesłane na wskazaną skrzynkę e-mail lub mogą być po prostu odczytane z wyświetlacza.

Naszą ambicją jest, by personel medyczny bez kwalifikacji diagnostycznej mógł mieć w torbie lub na biurku urządzenie Genomtec ID – mówi Miron Tokarski.

Prototyp Genomtec ID

Prace nad przenośnym prototypem Genomtec ID właśnie trwają. Czy polska firma podbije zagraniczne rynki i zaspokoi potrzeby rynku point-of-care, czyli badań w miejscu opieki nad pacjentem? Czy dodatkowo wesprze również te miejsca, w których brakuje wykwalifikowanego personelu, co na pewno będzie mieć ogromne znaczenie? Jak możemy przeczytać na stronie firmy Genomtec:

Aktualna diagnostyka molekularna wymaga od użytkownika umiejętności posługiwania się sprzętem diagnostycznym oraz wiedzy na temat właściwego przegotowania próbki. Metoda SNAAT™ łączy mobilność z niesamowitą łatwością wykonania badania. Intuicyjny i prosty test jest w stanie wykonać każdy bez wcześniejszego przeszkolenia.

Źródło: Genomtec, informacja prasowa