Poradniki

Gdzie wymienić drobne na banknoty?

Bartek Luzak
Gdzie wymienić drobne na banknoty?
1

W wielu domach znajdują się skarbonki lub słoiczki na drobne monety. Zbieramy je, żeby nie ciążyły nam w portfelach, ale gdy już mamy ich sporo, nie wiemy tak naprawdę co z nimi zrobić. Sprzedawcy w sklepach często nie mają jak wydawać reszty, ale gdy przyjdzie się do nich z workiem drobniaków, często odmawiają ich wymiany. Na szczęście jest rozwiązanie – wymiana w bankach lub specjalne samoobsługowe automaty. Gdzie ich szukać i jak wygląda procedura wymiany bilonu? Wyjaśniamy.

W wielu domach znajdują się skarbonki lub słoiczki na drobne monety. Zbieramy je, żeby nie ciążyły nam w portfelach, ale gdy już mamy ich sporo, nie wiemy tak naprawdę co z nimi zrobić. Sprzedawcy w sklepach często nie mają jak wydawać reszty, ale gdy przyjdzie się do nich z workiem drobniaków, często odmawiają ich wymiany. Na szczęście jest rozwiązanie – wymiana w bankach lub specjalne samoobsługowe automaty. Gdzie ich szukać i jak wygląda procedura wymiany bilonu? Wyjaśniamy.

Gdzie wymienić bilon?

W obliczu problemu gromadzenia drobnych monet wiele osób szuka skutecznych sposobów, aby wymienić na bardziej praktyczne formy pieniądza. Narodowy Bank Polski oraz niektóre banki komercyjne oferują rozwiązania, które mogą ułatwić tę operację. Od urządzeń samoobsługowych umieszczonych w Oddziałach Okręgowych NBP, które pozwalają na szybką i wygodną wymianę monet na banknoty lub przelew BLIK po usługi dostępne w wybranych bankach, które również umożliwiają tę operację. Istnieje kilka możliwości dla osób chcących pozbyć się nadmiaru drobnych monet.

W poniższym artykule przyjrzymy się różnym sposobom wymiany drobnych na banknoty, z uwzględnieniem zarówno urządzeń samoobsługowych dostępnych w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego, jak i opcji oferowanych przez banki komercyjne.

Wymiana drobnych monet w Narodowym Banku Polskim

Gdy gromadzenie drobnych monet staje się uciążliwe, warto rozważyć skorzystanie z urządzeń samoobsługowych dostępnych w Oddziałach Okręgowych Narodowego Banku Polskiego (NBP). Nowoczesne automaty pozwalają szybko i wygodnie zamienić nadmiar bilonu. Urządzenia te są dostępne w salach operacyjnych oddziałów NBP i mogą być używane w godzinach pracy, tj. od 8:00 do 14:00.

Jak przebiega wymiana monet w NBP?

Procedura wymiany monet przy użyciu automatów jest stosunkowo prosta. Klient rozpoczyna operację, wsypując na tackę urządzenia wymieszane monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. Po zakończeniu operacji zliczania monet mamy możliwość dokonania wypłaty równowartości przyjętych monet w kasie oddziału w wybranych nominałach banknotów lub przelania środków na swój rachunek bankowy za pomocą systemu BLIK.

Wymiana monet – ograniczenia

Warto pamiętać, że opisywane urządzenia mają określone limity i ograniczenia. Dla kwot od 11 groszy do 2000 złotych możliwe jest zasilenie rachunku bankowego klienta za pośrednictwem systemu BLIK. Musimy jednak posiadać konto w jednym z banków współpracujących z systemem BLIK, takich jak Bank Pekao S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., Nest Bank SA oraz VeloBank S.A. NBP informuje, że trwają prace nad rozszerzeniem listy banków oferujących to rozwiązanie.

Dodatkowo, aby zapewnić sprawną pracę urządzeń, monety muszą być czyste, suche i pozbawione obcych przedmiotów. W przypadku znacznego przekroczenia wartości wymiany monet klient może zostać poproszony o podanie danych osobowych i okazanie dokumentu tożsamości. Jest to wymagane również dla klientów dokonujących operacji wymiany waluty polskiej o niższej wartości w sposób powtarzalny. W razie wątpliwości lub pytań zawsze można skontaktować się z wyznaczonymi pracownikami Narodowego Banku Polskiego.

Gdzie można wymienić grosze?

Oto lista placówek Narodowego Banku Polskiego, gdzie znajdziesz specjalne urządzenia pozwalające samodzielnie wymienić zebrany bilon:

 • Oddział Okręgowy w Białymstoku – ul. Piękna 1, 15-282 Białystok
 • Oddział Okręgowy w Bydgoszczy – ul. Jagiellońska 8, 85-067 Bydgoszcz
 • Oddział Okręgowy w Gdańsku – ul. Okopowa 1, 80-958 Gdańsk
 • Oddział Okręgowy w Katowicach – ul. Bankowa 1, 40-007 Katowice
 • Oddział Okręgowy w Kielcach – ul. Warszawska 46, 25-312 Kielce
 • Oddział Okręgowy w Krakowie – ul. Basztowa 20, 30-960 Kraków
 • Oddział Okręgowy w Lublinie – ul. F. Chopina 6, 20-026 Lublin
 • Oddział Okręgowy w Łodzi – al. T. Kościuszki 14, 90-950 Łódź
 • Oddział Okręgowy w Olsztynie – al. M. J. Piłsudskiego 11/17, 10-575 Olsztyn
 • Oddział Okręgowy w Opolu – ul. Damrota 2b, 45-064 Opole
 • Oddział Okręgowy w Poznaniu – l. Marcinkowskiego 12, 61-827 Poznań
 • Oddział Okręgowy w Rzeszowie – ul. 3 Maja 12, 35-959 Rzeszów
 • Oddział Okręgowy w Szczecinie – ul. Płk. T. A. Starzyńskiego 1, 70-506 Szczecin
 • Oddział Okręgowy w Warszawie – ul. Siedmiogrodzka 5a, 01-204 Warszawa
 • Oddział Okręgowy we Wrocławiu – ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43, 50-059 Wrocław
 • Oddział Okręgowy w Zielonej Górze – al. Wojska Polskiego 25, 65-077 Zielona Góra

Gdzie wymieniać monety na banknoty – banki

Gdy potrzeba wymiany drobnych monet w Narodowym Banku Polskim nie jest dla nas dogodna lub preferujemy alternatywne rozwiązania, możemy skorzystać z opcji wymiany w innych placówkach. W tej sekcji przeanalizujemy procedury wymiany monet w wybranych bankach oraz omówimy ich warunki i ewentualne opłaty, jakie będzie trzeba ponieść. Każdy z tych banków ma bowiem swoje własne zasady dotyczące wymiany monet.

Credit Agricole

W banku Credit Agricole istnieje możliwość wymiany monet bez pobierania prowizji. Środki wpłyną od razu na konto klienta, ale nie będą dostępne w formie gotówki. W niektórych przypadkach może wystąpić konieczność zapłaty za wpłatę gotówki na konto, jednak dla posiadaczy konta indywidualnego w Credit Agricole nie ma takiej potrzeby. Warto również wspomnieć, że nie ma konieczności umawiania się wcześniej na odbiór banknotów, choć może to ułatwić pracę doradcy, ze względu na potrzebę przeliczenia bilonu.

ING Bank Śląski

Procedura wymiany monet w ING Banku Śląskim jest podobna do tej w Credit Agricole. Równowartość monet trafi na konto klienta, ale również nie będzie możliwa wymiana na banknoty. Koszty wpłaty są naliczane zgodnie z tabelą opłat bankowych. Istnieje również możliwość wymiany monet bez wcześniejszego umawiania się.

PKO Bank Polski

PKO BP wyróżnia się spośród konkurentów, oferując możliwość wymiany monet na banknoty. Prowizja wynosi 0,5% wartości wymienianej kwoty, jednak nie mniej niż 20 złotych. Bank zachęca do wcześniejszego umawiania się na wymianę, jak również do posegregowania monet według nominałów.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu