Serwis Clicktrans.pl podzielił się z nami wynikami swojego corocznego raportu Przeprowadzki 2022, który pokazuje czy na przestrzeni ostatnich lat Polacy chętniej wracają do kraju niż z niego wyjeżdżają oraz jakie były najpopularniejsze kierunki przeprowadzek w ubiegłym roku.
Polacy emigrują do Hiszpanii. Strach przed wojną czy marzenia o cyfrowym nomadyzmie?
Co ważne Clicktrans.pl to nie jest przewoźnik, a taki agregator ogłoszeń - serwis, który łączący osoby czy firmy wysyłające duże przedmioty z przewoźnikami kursującymi w interesujących nadawców kierunkach - dobrym porównaniem będzie tu BlaBlaCar.
Raport Przeprowadzki 2022 powstał na bazie ponad 48 tys. zleceń przeprowadzkowych opublikowanych w serwisie Clicktrans.pl w latach 2011-2022.
Pierwszą zauważalną zmianą w porównaniu z danymi z 2021 roku, jest wicelider najchętniej wybieranego przez Polaków kierunku przeprowadzek. Do tej pory była do Wielka Brytania (a w latach 2012 do 2020 roku lider), jednak w ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba przeprowadzek do Hiszpanii, i to ten kraj zajmuje obecnie drugie miejsce za Niemcami.
Michał Brzeziński, CEO Clicktrans:Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może z atrakcyjnych cen nieruchomości, stosunkowo niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu. Poza tym wielu pracowników pozostało przy formie pracy zdalnej mimo zniesienia pandemicznych obostrzeń.
W zestawieniu tym znalazła się jeszcze Holandia i Francja, ale bez znaczących różnic w udziale w porównaniu z rokiem 2021.
Bardziej znacząca i zastanawiająca jest różnica w stosunku wyjazdów z Polski do powrotów do kraju. Okazuje się, że w ostatnich latach udział wyprowadzek z Polski odpowiadał za 25% do 29% przeprowadzek, a w 2022 roku podskoczył aż do 42%. Co świadczy o tym, że dużo chętniej wyprowadzamy się za granicę.
Michał Brzeziński:Coraz więcej ludzi decyduje się na wyemigrowanie z Polski. Na to zjawisko mogła wpłynąć zarówno popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja makroekonomieczna oraz lęk o bezpieczeństwo związany z wojną w Ukrainie. Z perspektywy Polski, jeśli ta tendencja się utrzyma, na pewno powinna być to alarmująca wiadomość.
A co z powrotami do kraju? Wyraźnie spadł udział powrotów do Polski z Wielkiej Brytanii, która jeszcze w 2021 roku była liderem w tej kategorii. W zeszłym roku na pierwsze miejsce wskoczyły Niemcy, a podium zamyka Holandia.
Najdroższe kierunki i wzrosty cen w porównaniu z rokiem 2021:
- Polska - Hiszpania (+1192 zł)
- Polska - Francja (+936 zł)
- Polska - Wielka Brytania (+801 zł)
- Polska - Niemcy (+768 zł)
- Polska - Belgia (+607 zł)
- Polska - Holandia (+353 zł)
Podobna kolejność jest w przypadku przeprowadzek do Polski, ale bez takich wzrostów w porównaniu z rokiem 2021:
- Hiszpania - Polska (+451 zł)
- Francja - Polska (+810 zł)
- Włochy - Polska (+157 zł)
- Wielka Brytania - Polska (+251 zł)
- Niemcy - Polska (+536 zł)
- Holandia - Polska (+464 zł)
Źródło: Clicktrans.pl
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu