Felietony

gazeta.pl atakuje internet i technologie

Grzegorz Marczak
gazeta.pl atakuje internet i technologie
25

Gazeta.pl uruchomiła nowy serwis (blog?) o nazwie technoblog.pl (a może nie jest nowy tylko ja dopiero teraz na niego trafiłem?). Serwis ten jest miejscem gdzie możemy poczytać o technologiach, internecie i gadżetach. Na początek jednak taka mała dygresja (nie mogłem się powstrzymać) - czym je...


Gazeta.pl uruchomiła nowy serwis (blog?) o nazwie technoblog.pl (a może nie jest nowy tylko ja dopiero teraz na niego trafiłem?). Serwis ten jest miejscem gdzie możemy poczytać o technologiach, internecie i gadżetach.

Na początek jednak taka mała dygresja (nie mogłem się powstrzymać) - czym jest spowodowany brak RSS-ów w serwisie o technologiach? (czyżby problemy z "nową technologią"?).

Jak widać na powyższym obrazku technoblog wygląda dość przyzwoicie chociaż nie da się ukryć, że przypomina inne serwisy uruchomione ostatnio przez gazeta.pl (a przynajmniej jest z tego samego szablonu cięty).

Wygląd jednak w tego typu serwisach jest mało istotny (moim zdaniem) ponieważ miejsca takie odwiedza się dla treści. To co podoba mi się w tym serwisie to fakt, że wreszcie wiemy więcej o jego autorach (w znaczeniu osobach piszących).

Sekcję, która mnie najbardziej interesuje czyli "internet" prowadzi Marta Klimowicz czyli będzie nieco bardziej socjologicznie niż internetowo? Przeczytałem pierwszy z brzegu artykuł i jak na razie mam mieszane uczucia - autorka tłumaczy nam różnicę między wirtualnymi i realnymi znajomymi oraz że prawdziwej przyjaźni w internecie nie znajdziemy. Kolejny artykuł to o zasłoniętym sutku jako symbolu cenzury w serwisach społecznościowych. Nie twierdzę, że nie są to ciekawe informacje, po prostu są one inne od tego czego oczekiwałem po dziale o nazwie "internet" (ale może to i dobrze).

Całkowicie abstrahując od samego technobloga widać, że gazeta.pl znacznie uaktywniła się jeśli chodzi o blogosferę (sponsorowanie spotkania blogerów, przejęcie blogfroga, nieco durny konkurs dla blogerów, badanie blogerów itp).

Bardzo jestem ciekawy jaki jest powód takich wzmożonych działań jeśli chodzi o blogosferę ? - słaba pozycja jeśli chodzi o serwisy tematyczne technologiczne ?(gazeta w tym segmencie praktycznie nie istnieje w megapanelu) a może gazeta.pl chce zostać liderem jeśli chodzi o opinio twórczość w internecie?

Cokolwiek to nie jest, efektem są bardzo pożyteczne działania szczególnie dla sfery blogów w polsce i z tego niewątpliwie możemy się cieszyć.

Wracając do Technobloga (bo on jest tematem notki) zastanawiam się dla kogo jest ten serwis? - z jednej strony dość ciekawe i nieco inne spojrzenie na internet, z drugiej zaś strony teksty w których znajdziemy "slang" internetowy w stylu :

"...Patrz - mówił - znajdę ci każdą empetrójkę. I dzielnie wklepywał magiczną formułę intitle:"index.of" (mp3) my.guitar.wants.to.kill.your.mama - html-htm-php itp itd..."

lub

Na Pandorę i Last.fm. No, ale Pandora zorientowała się, że w Polsce rządzi układ: "We believe that you are in Poland (...) We share your disappointment." - to tyle, co dziś ma do powiedzenia serwis polskiemu IP.

Moim zdaniem dla osób interesujących się nowymi technologiami Technoblog oferuje trochę za mało, a z kolei dla osób okazjonalnie czytających o internecie może okazać sie nieco niezrozumiały (powyższe teksty bez słowa komentarza dla nie interesującego się na co dzień internetem czytelnika będą całkowicie niejasne).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu