Na wielu forach oraz w wielu serwisach internetowych co chwila pojawiają się pytania o potencjalne koszty stworzenia serwisu takiego jak strona ...
Na wielu forach oraz w wielu serwisach internetowych co chwila pojawiają się pytania o potencjalne koszty stworzenia serwisu takiego jak strona x czy y. Niestety dyskusje te przeważnie kończą się na technicznych szczegółach i wyższości jedngo frameworku lub CMS-a nad drugim.
Zastanawiałem się ostatnio, ile trzeba mieć pieniędzy, aby uruchomić własny startup o powiedzmy średniej złożoności jeśli chodzi o funkcjonalność.
Załóżmy więc, że mamy naszym zdaniem świetny pomysł i chcemy nieco "chałupniczym" sposobem zbudować własny serwis internetowy (nie umiemy programować, tworzyć grafiki itp). Załóżmy również, iż nasza strategia będzie bazowała na przygotowaniu prototypu i sprawdzeniu czy pomysł "chwyci" zanim zainwestujemy w niego więcej pracy i pieniędzy. Całą logikę aplikacji, nawigacji i wszystko co jest związane z funkcjonalnością serwisu przygotowujemy i opisujemy sami.
Z jakiego rodzaju kosztami należy się więc liczyć? - będą to przede wszystkim koszty związane z :
- Programowaniem
- Grafiką
- Hostingiem
- Promocją
- Testami
- Inne
Programowanie
Przede wszystkim musimy sami wybrać za pomocą "czego" serwis ma być zbudowany - czy będzie on robiony przy wykorzystaniu frameworku (polecam), czy może dostosujemy jakiegoś CMSa (tutaj trzeba uważać), czy też może zlecimy napisanie własnego systemu od podstaw.
Zakładając, iż mamy dość ograniczony budżet, wybrałbym opcję z frameworkiem (pisanie własnego systemu było by dość kosztowne, a z CMS-ami różnie bywa), oczywiście trzeba wybrać jeden z lepszych i tych, które się rozwijają i mają przyszłość.
Po wybraniu, w oparciu o jaki system, czy też narzędzie, nasza strona będzie tworzona musimy wynająć programistę. Zakładając, że chcemy uniknąć dużych kosztów będziemy poszukiwać osoby, która chce "dorobić po godzinach" lub studenta.
W moim przekonaniu miesięczny koszt na programowanie powinien zamknąć się w przedziale 3-5 tysięcy złotych miesięcznie. Zakładamy, że prace programistyczne potrwają dwa - trzy miesiące dla jednej osoby (oczywiście możemy zatrudnić do programowania dwie lub więcej osób na raz itp - wariantów jest dość sporo i wszystko zależy od naszych potrzeb)
Koszt programowania jest to więc około 10 tysięcy złotych, trzeba założyć również mały zapas na ewentualne poprawki i dodatkowe zasoby. Finalna liczba powinna kształtować się w granicach 12 tysięcy złotych .
Grafika
Tutaj sprawa zawsze jest trudniejsza, gdyż o gustach się nie dyskutuje, jeśli mamy koncepcję graficzną dla naszego serwisu będzie nam łatwiej i taniej. Z grafiką i generalnie designem strony na początku projektu nie ma co przesadzać bo i tak koncepcja ulegnie jeszcze kilka razy zmianie.
Grafik kolega czy grafik "zawodowiec" ? - jeśli mamy ograniczoną ilość funduszy to wybierzemy raczej opcję z grafikiem kolegą (grafik kolega, czyli osoba zajmująca sie amatorsko grafiką i projektowaniem stron). Często okazuje się, że dla przetestowania pomysłu i budowy prototypu taka opcja w zupełności wystarcza.
Załóżmy więc, iż grafika (w skład której wchodzi logo, projekt wyglądu serwisu i wykonanie grafiki) kosztować nas będzie między 2 a 5 tysięcy złotych (czyli wybierzemy coś pomiędzy amatorem a zawodowcem). Ponieważ nasze fundusze są dość skromne dlatego zaplanujmy, że musimy zmieścić się w 3 tysiącach złotych
Hosting
Ponieważ nasz startup będzie tak naprawdę prototypem, dlatego też nie ma sensu już od samego początku wydawać pieniędzy na dedykowany serwer. W kwocie do 1,500 PLN bez problemu wykupimy najlepszy pakiet w firmach poziomu home.pl. Tego typu hosting z powodzeniem powinien wytrzymać ruch, jaki wygeneruje nasz startup (oczywiście wszystko zależy od tego, jak został zbudowany nasz serwis)Promocja
Jeśli nie mamy dużo pieniędzy to akcję informacyjną o powstaniu naszego serwisu będziemy musieli przeprowadzić kosztem naszej pracy. W chwili obecnej jest już kilka miejsc, gdzie możemy ogłosić powstanie serwisu (startups.pl, blogi, serwisy typu idg, webinside itp)Testy
Chcemy, aby nasz serwis (mimo iż będzie on prototypem) prezentował odpowiedni poziom, dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na fazę testów. Ograniczeni funduszami musimy wykonać je we własnym zakresie lub z dość ograniczoną liczbą użytkowników. Kosztem w tym przypadku będzie nasza praca polegająca na zorganizowaniu i przeprowadzeniu testów.Inne
W kosztach "innych" musimy zbudować pewną rezerwę na nieprzewidziane wypadki (najczęściej zmiany koncepcji) oraz na koszt uruchomienia działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza - wydaje się, niezbędna do osiągania zysków z przedsięwzięcia, prowadzenia rozmów na temat inwestycji itp. Oczywiście nie musimy zakładać firmy w momencie uruchomienia prototypu - jeśli jednak pomysł się sprawdzi (a na to liczymy) to trzeba uwzględnić wydatki związane z prowadzeniem własnego biznesu.
Przy tego typu serwisie (przypomnę, że budujemy prototyp) zarezerwowałbym na nieprzewidziane wydatki około 2 tysięcy złotych.
Podsumowując
Całkowity koszt uruchomienia prototypu naszego startupu zbliżony jest do 20 tysięcy złotych.
Osoby, które decydują się na uruchomienie własnego startupa są to często programiści, graficy itp - w takim przypadku część podanych powyżej kosztów możemy jeszcze redukować.
Oczywiście można się z tą kwotą nie zgadzać, można podważyć każdą z wymienionych przeze mnie pozycji i dowolnie ją zmniejszać lub zwiększać. Osobiście jednak jestem przekonany, iż mając 20 tysięcy złotych był bym w stanie uruchomić prototyp średnio zaawansowanego serwisu internetowego.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu