Mobile

Gartner: Telefony z Windowsem mają 0,7 proc. udziałów na rynku [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Gartner: Telefony z Windowsem mają 0,7 proc. udziałów na rynku [prasówka]
146

Sytuacja Windowsa na rynku smartfonów jest dramatyczna. Z ostatnich danych Gartnera wynika, że system Microsoftu nie ma nawet 1 proc. udziałów.

Gartner: Windows z 0,7 proc. udziałów

Najnowszy raport Gartnera wskazuje na nieznaczny wzrost sprzedaży smartfonów w pierwszym kwartale bieżącego roku - o 3,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W sumie daje to 349 milionów sprzedanych smartfonów. Dramatycznie pogorszyła się sytuacja mobilnego Windowsa. W pierwszym kwartale 2015 miał on 2,5 proc., a teraz jest to zaledwie 0,7 proc. Traci też iOS - z 17,9 proc. do 14,8 proc. Jak łatwo się domyślić, najlepiej wygląda sytuacja lidera rynku Androida, który ma obecnie 84,1 proc. i zaliczył zauważalny wzrost.

Jeśli chodzi o producentów, dominuje Samsung z 81 mln sprzedanych urządzeń. Drugie miejsce zajmuje Apple - 51 mln. Potem są Huawei, Oppo i Xiaomi. Szczegóły znajdziecie w tabeli.

Tesla sprzedaje akcje za 1,46 mld dol.

Jak donosi agencja Reuters, Tesla Motoros sprzedała akcje za łączną kwotę 1,46 mld dolarów. Firma otrzymała tyle za 6,8 mln akcji. To efekt ambitnych planów i założeń na najbliższe lata. W 2018 roku Tesla chce produkować 500 tys. aut rocznie, ato wymaga nowych inwestycji. Szacuje się, że pochłoną one w sumie 2,5 mld dol. Choć wielu komentatorów dość sceptycznie ocenia te plany, to ogromny popyt na zaprezentowany ostatnio Model 3 dowodzi, że Teslę czekają naprawdę tłuste lata.

Posty z Reddita osadzalne

Reddit wprowadza funkcję osadzania postów na stronach www. Aby to zrobić, wystarczy wybrać polecenie udostępniania, a tam ikonkę "embed-post". W nowym okienku zobaczymy wygenerowany kod do umieszczenia na naszej witrynie. Twórcy oddali nam też do dyspozycji kilka ustawień: podgląd materiałów multimedialnych, blokowanie osadzonego postu po edycji przez autora oraz integracja z Facebook Instant Articles.

Zortrax pomaga niewidomym

Okazuje się, że druk 3D może być fantastycznym narzędziem ułatwiającym życie osobom niewidomym. Jeżeli jesteście ciekawi, w jaki sposób, Zortrax przygotował wideo, na którym firma pokazała, w jaki sposób pomogła niewidomej od urodzenia dziewczynie o imieniu Miki. Uwaga, materiał wzrusza!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu