Felietony

GammaRebels z wsparciem Google uruchamia w Krakowie program akceleracyjny

Grzegorz Marczak
GammaRebels z wsparciem Google uruchamia w Krakowie program akceleracyjny
17

Krzysiek Kowalczyk stanął chyba na głowie aby zapiąć deal w którym Google nie dość, że się oficjalnie podpisuje pod projektem to jeszcze będzie w niego merytorycznie zaangażowane. Już tłumaczę o co chodzi. Otóż w Krakowie GammaRebels należące do funduszu hardGAMMA uruchamia nowy program akcelera...

Krzysiek Kowalczyk stanął chyba na głowie aby zapiąć deal w którym Google nie dość, że się oficjalnie podpisuje pod projektem to jeszcze będzie w niego merytorycznie zaangażowane. Już tłumaczę o co chodzi. Otóż w Krakowie GammaRebels należące do funduszu hardGAMMA uruchamia nowy program akceleracyjny przy partnerstwie i współpracy Google. Nazywa się to oficjalnie GammaRebels in partnership with Google for Entrepreneurs.

Dlaczego w Krakowie? Odpowiedź jest dość prosta w Krakowie Google ma sporo biurowej przestrzeni oraz punkt dowodzenia jeśli chodzi o inżynierów. Nie wiem czy wiecie ale Google TV jest na przykład tworzone i rozwijane w byłej stolicy Polski.

O co więc chodzi w tym nowy programie? Zasady akceleracji nie zmieniły się tak bardzo i nie różnią się od tego co do tej pory prowadziło GammaRebels:

GammaRebels to intensywny, sześciomiesięczny program akceleracyjny dla startupów technologicznych, wspomagający rozwój młodych przedsiębiorstw przez mentoring, doradztwo oraz inwestycje w nowo zawiązywane spółki. Uczestnicy każdej z dwóch planowanych edycji programu zostaną wyłonieni spośród aplikujących startupów i zaproszeni do Krakowa, do siedziby akceleratora. Tu pod opieką światowej klasy mentorów będą realizowane zgłoszone projekty. Ukoronowaniem każdej edycji programu będzie Demo Day, podczas którego uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje realizacje inwestorom.

Oraz o roli Google w tym przedsięwzięciu

Google będzie wspierać GammaRebels zarówno w samym uruchomieniu akceleratora w Krakowie, jak i w zakresie praktycznych szkoleń i mentoringu, pomagając przedsiębiorcom uczestniczącym w programie wykorzystać potencjał sieci i produktów Google. Wraz z GammaRebels, Google będzie również organizował wydarzenia i programy dla szerokiej społeczności startupowej w swojej siedzibie w Krakowie.

Mnie natomiast zastanawia czy kolejny program akceleracyjny przyniesie spodziewane rezultaty. Niestety mam wrażenie, że efektywność akceleratorów i inkubatorów (nie tylko w Polsce) jest bardzo niska i rzadko kiedy trafiają ciekawe projekty mające szanse stać się realnym biznesem i zdobyć silną pozycję na rynku lokalnym nie mówiąc już o międzynarodowym.

Do mojej skrzynki regularnie kilka razy w miesiącu trafiają maile od Europejskich i czasem Amerykańskich akceleratorów poszukujących ciekawych projektów w naszym kraju i w naszym regionie. Ich oferty są do siebie bardzo zbliżone, każdy chwali też znanymi nazwiskami i mocnymi mentorami. Po ilości takich zapytań widać jednak, że wyławianie dobrych projektów staje się coraz trudniejsze. Pytanie czy to dlatego, że ich nie ma? Może dlatego, że programy akceleracyjne i inkubatory potrzebują uwiarygodnić w jakiś sposób swoje możliwości i potencjał wsparcia jakie oferują ?

Odkładając jednak na bok moje obiekcje co do działań inkubatorów (i pokrewnych) cieszę się, że to właśnie w Polsce (trochę mniej, że w Krakowie :)) Google postanowiło przyłączyć się do takiego programu. Nie robią tego często i do tej pory chyba tylko w kilku miejscach na świecie oficjalnie są partnerami tego typu projektów. GammaRebels należą się więc słowa uznania za umiejętności organizacyjne. Czekam teraz na efekty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleStartupinwestycje