3

Frebble – bliskość przez internet

Zdobycze nowych technologii powinny i łączą ludzi. W XXI wieku tysiące kilometrów, dzielące dwoje ludzi, nie są tak straszne, jak choćby 50 lat temu. Podróże samolotami, smartfony, komunikatory i wreszcie sam internet spowodowały, że świat, w którym żyjemy, skurczył się. Zarazem wszystko i wszyscy znaleźli się na wyciągnięcie ręki. Frebble to kolejny projekt, mający zapewnić […]

Zdobycze nowych technologii powinny i łączą ludzi. W XXI wieku tysiące kilometrów, dzielące dwoje ludzi, nie są tak straszne, jak choćby 50 lat temu. Podróże samolotami, smartfony, komunikatory i wreszcie sam internet spowodowały, że świat, w którym żyjemy, skurczył się. Zarazem wszystko i wszyscy znaleźli się na wyciągnięcie ręki. Frebble to kolejny projekt, mający zapewnić bliskość dwojgu osób, których dzieli odległość. W życiu codziennym wiele razy nie dostrzegamy, jak wielką wagę odgrywa ludzki dotyk.

Frebble to projekt, który pojawił się w serwisie finansowania społecznościowego Kickstarter. Na 38 dni przed końcem zbiórki, na wirtualnym koncie twórców tego projektu znajduje się niemal 8 tysięcy dolarów z 50 tysięcy, które są potrzebne. Tak zebrane środki finansowe pozwolą na dokończenie prac nad urządzeniem, które pozwoli uścisnąć dłoń drugiej osoby. Niezależnie, ile set tysięcy kilometrów będzie je dzieliło. Wystarczy dostęp do internetu oraz Frebble.
Sleeve back

Gdyby kazać komuś zgadnąć po wyglądzie tego akcesorium, do czego ono służy, zapewne nikt nie wpadły na właściwą odpowiedź. Frebble należy wziąć w dłoń, a następnie ścisnąć. Zamontowane czujniki wewnątrz urządzenia odnotują taki fakt, a następnie przy pomocy łączności Bluetooth prześlą informacje do smartfona lub komputera. Tak zebrane dane w oka mgnieniu zostaną przekazane do drugiego urządzenia, znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie.frebble02

Zamontowane silniczki oraz wysuwany element, mają symulować kciuk drugiej osoby. Jak zapewniają twórcy tego urządzenia, specjalny kształt oraz zamontowane w jego wnętrzu mechanizmy, mają sprawić, że podczas wideo-rozmowy przy pomocy Skype’a czy Facetime, będzie można poczuć uścisk dłoni. Nie będę wdawał się w długie wywody, bo chyba każdy wie, jak ważna jest obecność drugiej osoby i często w trudnych chwilach wystarczy mały gest, właśnie taki jak uściśnięcie ręki, by dodać wiary, sił oraz nadziei na lepsze jutro.

To, ładowane przez port micro-USB, urządzenie, działać może bez przerwy przez 4 godziny. Specjalnie z myślą o Frebble powstanie również dedykowana aplikacja mobilna dla Androida i iOS. Cena kompletu Frebble, na który składają się dwa urządzenia, zaczyna się od 89 dolarów, bo właśnie taką kwotą trzeba wesprzeć ten projekt. Frebble to kolejne urządzenie, wpisujące się w pewien trend rzeczy, które mają dać nam namiastkę bliskości drugiej osoby. Dzięki temu mamy znacznie łatwiej znosić rozłąkę oraz lepiej podtrzymywać bliskie relacje z najbliższymi sercu osobami. Z jednej strony zdobycze nowych technologii pozwoliły nam z dużą łatwością przemieszczać się o tysiące kilometrów od naszych bliskich. Z drugiej strony teraz podejmowane są próby, by tworzyć protezy mające łagodzić skutki zmian, jakie wprowadziły owe zdobycze nowych technologii. Wydawać by się mogło, że koło się zamyka, jednakże mimo tego stratnie na tym wychodzą relacje międzyludzkie i nawet najlepsze gadżety tego nie zmienią.